Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Do Paříže přivezli nové zvony pro katedrálu Notre-Dame

Ze světa / juml / ČTK / 1. února 2013 10:53

Paříž - Devět velkých zvonů dorazilo ve čtvrtek ze slévárny na severozápadě Francie do Paříže, kde by měly další stovky let znít z katedrály Notre-Dame. Zvonice jedné nejnavštěvovanějších pamětihodností Francie byla neúplná od Velké francouzské revoluce z konce 18. století. Katedrále, která si letos připomíná 850 let od založení, by se prý měl s novými zvony vrátit zvuk, jenž podle historiků přispěl k její slávě.

Chrámové zvony, z nichž největší má průměr dva metry, nesou jména svatých nebo významných postav katolické církve. Největším je šestitunová Marie, která zároveň jako jediná nebyla odlita ve slévárně Cornille Havard v Normandii, ale v nizozemském Astenu, a do Francie pak byla převezena. V katedrále bude umístěna v jižní věži vedle nejstaršího zbylého zvonu katedrály, 330letého Emmanuela. Další nováčci se budou na souzvuku deseti tónů podílet ze severní věže.

Nové zvony mají být v sobotu vysvěceny a do 25. února si je bude moci v chrámové lodi prohlédnout veřejnost. Nad Paříží by se měly poprvé rozeznít 23. března. Církev projekt za dva milion eur (51 milionů korun) financuje z darů.

Oslavy výročí katedrály Notre-Dame se vážou k předpokládanému položení základního kamene stavby v roce 1163. Pokračovat mají až do 24. listopadu. U příležitosti oslav již zazněly rekonstruované varhany v chrámu a opravami prošlo také osvětlení katedrály.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 753)