Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Novým patriarchou chaldejských katolíků byl zvolen arcibiskup Louis Sako

Archiv zpráv / MiH / Proglas / 5. února 2013 16:00

Irák - Novým patriarchou katolické církve chaldejského obřadu se stane dosavadní arcibiskup z iráckého Kirkúku Louis Sako. Rozhodla o tom biskupská synoda tohoto staroorientálního společenství, která se sešla v Římě, aby vybrala nástupce kardinála Emmanuela III. Dellyho, jenž odešel v 85 letech na odpočinek.

Chaldejská církev za svého zakladatele považuje apoštola Tomáše. V 17. století obnovila plné společenství s římským biskupem, v současnosti její věřící žijí kromě zemí Blízkého východu také v západoevropských zemích, Spojených státech a Kanadě či v Austrálii. Právě kvůli převaze duchovních z diaspory se synoda konala v Římě namísto patriarchova sídla v Bagdádu, předsedal jí prefekt vatikánské kongregace pro východní církve, kardinál Leonardo Sandri a výsledek volby potvrdil papež Benedikt XVI.

Zvolený babylónský patriarcha Louis Sako se narodil v roce 1949 v severním Iráku. Studoval například na papežském Orientálním institutu nebo pařížské Sorbonně, po návratu do vlasti působil v duchovní správě v Mosulu a také jako představený kněžského semináře v Bagdádu. Biskupské svěcení a jmenování do čela chaldejské arcidiecéze v Kirkúku přijal v roce 2003, kdy také začala spojenecká invaze do Iráku. Po skončení války a sesazení Saddáma Husajna kritizoval arcibiskup Sako nedostatečná opatření na ochranu křesťanské menšiny, jejíž členové začali ze země masově odcházet.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
2%
 
(Počet hlasů celkem: 217)