Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

České deníky komentují rezignaci Benedikta XVI.

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 12. února 2013 9:15

Praha - Dnešní tisk se v komentářích věnuje odstoupení papeže Benedikta XVI. Zamýšlí se nad důvody jeho neočekávaného kroku, hodnotí jeho působení jako hlavy katolické církve a klade si otázku, kdo ho může nahradit a co to bude pro další vývoj církve znamenat. Srovnává ho také s jeho předchůdcem Janem Pavlem II.

Podle komentátora Mladé fronty Dnes (MfD) se Benedikt XVI. nevydal cestou Jana Pavla II., nebyl papežem velkých slov a velkých gest. Neodchází v něm tedy papež davů, ale papež promyšlené víry. "Známý bonmot z církevního prostředí říká, že na Jana Pavla II. se chodili lidé podívat. Benedikta XVI. chodí poslouchat," uvádí.

Svým krokem podle komentáře zanechává výzvu nejen svým následovníkům. Jestliže umí papež, který má v církvi absolutní moc, pokorně uznat, že na svůj úřad již nemá dost sil, státní i jiní představitelé by to měli vnímat jako znamení. "Je to výzva k ptaní se - mám dost sil pro výkon svěřeného úřadu? Mám společnosti ještě co nabídnout?" píše autor komentáře.

I komentátor Lidových novin (LN) označuje papežovo rozhodnutí jako velký čin. Všímá si přitom, že Benedikt XVI. je považován za konzervativního papeže, přesto však přišel se zásadní novinkou. "V moderní historii papežství to není zdaleka poprvé, kdy si hlava katolické církve uvědomila jistou slabost. Je to ale poprvé, kdy z toho pocitu, ba přesvědčení, papež vyvozuje tak konkrétní závěr. V instituci tak starobylé a tradiční je to de facto revoluce," míní autor.

Papežovo odstoupení je podle něj také rozhodnutím racionálním, neboť racionalita provázela Benedikta XVI. celý život. Víra je pro něj zápas o pravdu, který je potřeba vyargumentovat. A do dějin se zapíše jako bořitel stereotypu. "To není malý počin. A jako ještě větší se jeví ve chvíli, kdy si uvědomíme, že k tomu boření nenabádal jiné, ale vyzkoušel ho sám na sobě," uzavírá.

Nad dalším směřováním církve se mimo jiné zamýšlí komentář Hospodářských novin (HN). Papež totiž podle něj nepředstavuje autoritu pouze pro 1,19 miliardy pokřtěných katolíků po celém světě, ale i pro mnoho dalších lidí. Míní, že nový papež bude pocházet nejspíš z Jižní Ameriky nebo Afriky, neboť tam je katolická církev mnohem silnější než v euroatlantickém regionu.

"Někteří církevní hodnostáři třetího světa jsou známi velmi netradičními postoji (včetně příklonu k ultralevicovým hnutím)," píše autor. I proto by mohl odchod Benedikta XVI. odstartovat úplně novou epochu vývoje katolické církve.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 743)