Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Archeologové objevili v Klementinu relikty dominikánského kláštera

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 18. února 2013 8:23

Praha - Zbytky zdiva, které dokládají existenci dominikánského kláštera ze 13. století, našli archeologové při výzkumu v Klementinu. Nalezli také tři studny, pozůstatky kamenných domů nebo část trativodu z 16. až 17. století.

Záchranný archeologický výzkum je součástí revitalizace Klementina, která trvá už několik let. V zimě se přesunul do suterénů pod západním křídlem bývalé jezuitské koleje a do sklepního traktu mezi Studentským a Révovým nádvořím. V základech barokní stavby byly objeveny části kleneb či ostění oken, které pravděpodobně pocházejí z konstrukcí středověkého kláštera odstraněného při výstavbě Klementina. „Význam nálezu spočívá především v tom, že se jedná o první hmotný doklad tohoto kláštera, o němž jsme dosud věděli pouze z písemných pramenů,“ uvedl k nálezu vedoucí archeolog Jan Havrda. Nálezy dokládají i výstavnost gotické stavby, jež ve své době představovala jednu z nejvýznamnějších pražských církevních institucí.

Při výzkumu byly také odkryty četné zbytky středověké a raně novověké zástavby, která byla odstraněna při výstavbě této části areálu v roce 1654. Kromě pozůstatků kamenných domů byly odkryty tři středověké studny, z nichž některé později sloužily jako odpadní jímky. Nejvýznamnějším nálezem v těchto prostorách byla lineární zděná konstrukce vystavěná románskou technikou. Zdivo je dobře dochováno včetně původních stavebních detailů. „Jedná se o unikátní architektonickou památku náležející ke skupině pražských profánních románských staveb, které představují nejstarší horizont kamenné architektury na území pražské památkové rezervace a jejichž památková hodnota je nesporná,“ uvedl Havrda.

Archeologové někdy při výzkumech dokážou i odhadnout činnosti, kterými se středověcí měšťané zabývali. „Nálezy četných slitků barevných kovů i objev části výrobního prostoru tak umožnily doložit existenci kovolitecké dílny. Doposud bylo kovolitecké pracoviště známo pouze z východní partie areálu Klementina,“ líčí Jan Havrda. V západním křídle byla odkryta část trativodu patrně z období 16. až první poloviny 17. století, z něhož se dochovaly rozměrné pískovcové desky, které původně tvořily dno kanálu a později byly využity v rámci skladby podlahy barokního Klementina. Jedná se o pozůstatky jednoho z nejstarších kanalizačních systémů v Praze.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
47%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
50%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 34)