Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Žilinská diecéze slaví 5. výročí od založení

Ze světa / MiH / DOO / 18. února 2013 15:40

Žilina - Východní hranice ostravsko-opavské diecéze sousedí již pět let s žilinskou diecézí. Papež Benedikt XVI. zřídil na severozápadě Slovenska novou diecézi dne 14. února 2008. Prvním žilinským diecézním biskupem se stal Mons. Tomáš Galis, který byl pomocným biskupem v Bánské Bystrici. Katedrálou nové diecéze se stal žilinský farní kostel Nejsvětější Trojice. Oslav 5. výročí od založení žilinské diecéze se ve čtvrtek zúčastnil také ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Patrony žilinské diecéze jsou svatí Cyril a Metoděj, jejichž památku v den výročí založení diecéze připomíná církevní kalendář v Římě a dalších zemích světa. Církev si oba slovanské věrozvěsty připomíná v den, kdy v roce 869 zemřel v Římě svatý Cyril. Nová slovenská diecéze vznikla vyčleněním deseti děkanátů z Nitranské diecéze. Do Žilinské diecéze spadají farnosti z děkanátů Čadca, Kysucké Nové Mesto, Varín, Martin, Žilina, Rajec, Bytča, Považská Bystrica, Púchov a Ilava. V diecézi je pět významných mariánských poutních míst. Vedle nejznámější Turzovky (Vrch Živčáková) jsou to poutní místa v Dubnici nad Váhom, Oščadnica, Rajecká Lesná a Višňové. V Žilinské diecézi působí šest mužských řeholních řádů a deset ženských řeholních komunit.

Více informací se o žilinské diecézi dozvíte na internetových stránkách www.dcza.sk.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
68%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 95)