Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán odsoudil spekulace o příčinách papežovy rezignace

Ze světa / vlu / ČTK / Aktualizováno / 23. února 2013 17:44
Vatikán odsoudil spekulace o příčinách papežovy rezignace

Mluvčí Svatého stolce Federico Lombardi
Autor: Flickr.com / José Manuel Fernández Gómez

Vatikán - Vatikán dnes s rozhořčením popřel nedávné spekulace italského tisku, podle nichž papež Benedikt XVI. odstoupil kvůli homosexuálním aférám v římskokatolické církvi a v reakci na kardinálské intriky. Papežský mluvčí Federico Lombardi tyto pověsti označil za "nepřijatelný nátlak" na volbu nového papeže, která římskokatolickou církev čeká.

Italský deník La Repubblica ve čtvrtek napsal, že Benedikt XVI. se ve skutečnosti rozhodl odstoupit kvůli rozsahu aféry Vatileaks, týkající se vynesených vatikánských dokumentů, kvůli korupci ve Vatikánu a také kvůli údajným homosexuálním vztahům prelátů. 17. prosince měla papeži trojice kardinálů, z nichž jedním je slovenský kardinál Jozef Tomko, přinést 300stránkovou tajnou zprávu o aféře Vatileaks kolem krádeže důvěrných církevních dokumentů jeho komorníkem. V dokumentu se však také psalo o homosexuálních vztazích vatikánských prelátů a jejich snadné vydíratelnosti. Ten den se údajně Benedikt XVI. rozhodl odstoupit.

Lombardi: Existují lidé, kteří chtějí zneužít překvapení a zmatek

O tom, že důvody papežova odstoupení jsou jiné než zdravotní, především pak mocenské intriky v kurii, už dříve spekulovali znalci tamních poměrů.  Podle italského listu kardinálové papeži před Vánocemi vyjevili přesný obraz o poměrech ve Vatikánu. Ve zprávě se hovořilo o "nečistých vlivech" na členy kurie a o síti lobbistů a finančních zájmů provázané sexuálními souvislostmi. 

Někteří vysocí preláti údajně byli zvnějšku vystaveni vlivu laiků, s nimiž udržovali vztahy "světské povahy". Kardinálové dokonce údajně vytvořili tajnou homosexuální síť, která v Římě a Vatikánu organizovala sexuální schůzky. Patřili k ní i členové kurie, kteří prý jsou kvůli své sexuální orientaci vydíratelní.

Mluvčí Lombardi dnes v rozhovoru pro vatikánský rozhlas tyto informace důrazně odmítl jako "pomluvy a dezinformace". Prohlásil, že "existují lidé, kteří chtějí zneužít překvapení a zmatek", jež zavládly po překvapivém papežově oznámení rezignace. Jejich cílem je podle Lombardiho vytvořit atmosféru "nepřijatelného nátlaku" před volbou nové hlavy církve.

"Během staletí museli kardinálové čelit rozmanitým formám nátlaku, vyvíjeného na jednotlivé voliče i na celé kolegium s cílem omezovat jeho rozhodnutí tím, že je vtěsnáváno do politické a světské logiky. V minulosti to byly takzvané mocnosti, tedy státy, které se snažily vnucovat volbě papeže svoje podmínky, dnes se do hry vkládá váha veřejného mínění, často na základě takových hodnocení, která neobsahují typicky duchovní aspekt chvíle, kterou církev prožívá," řekl Lombardi pro Rádio Vaticana.

Při příležitosti ukončení půstu dnes papež v poselství kardinálům římskokatolické církve slíbil, že jim i po své rezignaci, jež vstoupí formálně v platnost 28. února, zůstane "duchovně nablízku". Zároveň jim připomněl, že svět je naplněn "hříchem, strádáním a korupcí".

"I když vnější a viditelná sounáležitost končí, zůstává duchovní blízkost a hluboké spojení v modlitbách," uvedl papež. Připomněl, že "ďábel vždy touží pošpinit Boží dílo" ve světě s jeho hříchy, strádáním a korupcí. Benedikt XVI. kardinálům poděkoval za "osm let služby, při níž mu pomohli nést břímě svými zkušenostmi, náklonností, láskou a vírou". 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Přejete si ženy ve vedení církve?
ano
64%
 
ano, ale jen v jáhenské službě
3%
 
spíše ne
5%
 
ne
27%
 
(Počet hlasů celkem: 286)