Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Kanadský kardinál Ouellet říká, že ostatní budou lepším papežem než on

Ze světa / vlu / ČTK / 5. března 2013 9:45
Kanadský kardinál Ouellet říká, že ostatní budou lepším papežem než on

Kanadský kardinál Marc Ouellet
Autor: Flickr.com / Joshua Lanzarini / Creative Commons

Ottawa - Kanadský kardinál Marc Ouellet, jeden ze žhavých kandidátů na papeže, doporučil volícím kardinálům, ať vyberou raději někoho jiného, kdo zastane úřad lépe než on. Ouellet je kardinálem od roku 2003 a už dříve prohlásil, že stát se papežem by pro něj byla "noční můra". Očekává ale, že volba padne na neevropského kandidáta, napsala agentura Reuters.

Osmašedesátiletý Ouellet je považovaný za vhodného papežského kandidáta, ale sám své šance zlehčuje. "Musím na to být připravený, i když si myslím, že jiní by to zvládli lépe," poznamenal. V rozhovoru, který poskytl v pondělí, dodal, že by nebylo překvapením, kdyby nový papež vzešel z mimoevropské země, když církvi tak dlouho vládli pontifikové z evropského kontinentu.

Ouellet si myslí, že by církev měla více využívat sociálních médií. On sám prý neměl moc času, ale ví, že by měl začít používat sociální síť Twitter. Například bývalý papež Benedikt XVI., který abdikoval 1. března, začal za velkého zájmu věřících "tweetovat" v prosinci loňského roku. Kanadský novinář, který s Ouelletem vedl rozhovor, ho několikrát popsal jako "něco mezi Janem Pavlem II. a Benediktem XVI."; jeho přátelé o něm ale prý říkají, že není charismatický.

V roce 2007 zveřejnila média jeho dopis, v němž se omluvil za chyby církve v minulosti; jmenoval například antisemitismus, sexuální zneužívání, lhostejnost vůči domorodcům či diskriminaci žen a homosexuálů. V Québeku ale vyvolal vlnu pohoršení, když v roce 2010 jinými slovy zopakoval církevní pozici, že potrat je nepřípustný i v případě znásilnění.

Kardinál Ouellet pracuje ve Vatikánu a od roku 2010 zaujímá vlivný post prefekta Kongregace pro biskupy, která papežovi doporučuje biskupy ke jmenování. Od stejného data je předsedou Papežské komise pro Latinskou Ameriku a předtím byl sedm a půl roku arcibiskupem Québeku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
49%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 37)