Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Klášter Hora Matky Boží u Králík postupně zpřístupní další prostory

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 5. března 2013 13:35

Králíky (Orlickoústecko) - Klášter Hora Matky Boží u Králík na Orlickoústecku se postupně ještě víc otevře veřejnosti. Poutní místo skýtá prostory, které dnes nejsou k vidění. Nejsou přístupné celé ambity nebo pokojíky, které obývaly řádové sestry. ČTK to řekl správce poutního místa Josef Kubiš starší.

"Sestry Neposkvrněného Početí Panny Marie tu byly skoro 40 let do roku 2002. Chceme tu na ně udělat památku," řekl Kubiš. Členky kongregace zde žily ve velmi skromných podmínkách. Malé pokoje, do kterých se vejde jen postel a pár drobností, jsou v podkroví. Je v nich potřeba opravit vlastně vše od podlah po stropy. V pokojích se umístí věci denní potřeby, které po nich zůstaly. "Byl to takový domov důchodců. Mladší sestry se staraly o ty starší. Režim sestry uklidil z očí veřejnosti, zakázal jim dělat ve školství, zdravotnictví a sociálních službách," řekl Kubiš. Poutní komplex založil na sklonku 17. století králický rodák Tobias Jan Becker. Celý areál i s kostelem byl dokončen v roce 1710. V polovině 19. století klášter vyhořel. Z barokní výzdoby mnoho nezůstalo. Opravy trvaly pouhý rok, vybavení se obnovilo až na konci století v novorenesančním stylu.

Klášter v současnosti vlastní redemptoristé, je jich však málo a poutní místo nemá přes rok stálou duchovní správu. Představení řádu jednají s hradeckou diecézí, aby si klášter převzala. Protože se zde pravidelně nekonají mše, má to vliv na návštěvnost areálu. Z 30.000 návštěvníků ročně před několika lety klesl zájem na loňských 20.000 turistů a věřících, řekl Kubiš. "Je to turistické i poutní místo. Turisté sem chodí podstatně víc. Jak lidé zjistili, že tu nejsou mše, citelně jich ubylo," řekl Kubiš. "Biskupství královéhradecké se dlouhodobě snaží o to, aby na Hoře Matky Boží byla obnovena duchovní správa. Věříme, že se to může podařit během několika měsíců," řekl ČTK biskupský sekretář Petr Suchomel.    

Již od loňského roku lze v klášteře navštívit památník obětem internace

Loňskou novinkou se stal památník obětem internace, který připomíná komunisty cílenou likvidaci církve v 50. letech. Areál se postupně zpřístupňuje lidem od roku 2010. Návštěvníci se mohou projít na zahradě, uvidí opravené nádvoří, ambity s obrazy, oltáři či betlémem. Zajdou do hrobky, kde jsou pochovaní redemptoristé, a mohou si prohlédnout kapli se svatými schody, v nichž jsou uchované malé relikviáře. "Letos také nabídneme ubytování, skromně zařízené pokoje, komplex je místo pro rozjímání a odpočinek," řekl Kubiš.

Na opravy kláštera správce používá peníze ze vstupného, dary od sponzorů a snaží se získávat granty. V současnosti například jedná s městem Králíky, aby přispělo na opravu vitráží. Správce Kubiš má připravené projekty na dotace z norských fondů za 25 milionů korun, ale redemptoristé nemají peníze na spoluúčast. Řád hradí jen provozní výdaje. Běžnou údržbu i drobnější stavební práce dělají lidé, kteří jsou v evidenci úřadu práce. V sezoně jich tu bývá až sedm. "Já pracuji zadarmo, jsem v důchodu. Redemptoristé mi dávají akorát na benzin, protože dojíždím. Když jsem sem v roce 2010 přišel, moje podmínka byla, že se klášter otevře veřejnosti. Můj syn tu je od roku 2006, má pronajatý poutní dům a nějaké části kláštera, jeho rodinu to uživí," řekl Kubiš.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
48%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
0%
 
Ne
49%
 
V mé církvi již ženy slouží
3%
 
(Počet hlasů celkem: 37)