Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Austrálii začalo celostátní vyšetřování zneužívání dětí

Ze světa / juml / ČTK / 3. dubna 2013 14:45

Melbourne - Australské úřady dnes zahájily celonárodní vyšetřování sexuálního zneužívání dětí. Z těchto činů jsou podezřelé náboženské instituce, nevládní organizace i vládní agentury a poskytovatelé ústavní a pěstounské péče. Očekává se, že vypovídat bude chtít přes 5000 lidí. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Australská premiérka Julia Gillardová varovala, že vyšetřování vedené královskou komisí odhalí "některé velmi nepříjemné pravdy". Podle ní je ale zahájení vyšetřování "důležitým morálním okamžikem" pro celou Austrálii.

Členové komise předem varovali, že vzhledem k počtu svědků, kteří chtějí poskytnout důkazy o "zneužívání a následném traumatu", je nepravděpodobné, že by mohla komise splnit svůj úkol podle původního plánu do konce roku 2015.

Komise se bude mimo jiné zabývat reakcí institucí, které svědci ve svých výpovědích zmíní, na sexuální zneužívání mladistvých. Komisi nechala zřídit premiérka Gillardová v listopadu v souvislosti s tvrzením policie, že římskokatolická církev kryla pedofilní kněze. Osoby, které se dopouštěly zneužívání nezletilých, byly prý přesouvány z jedné lokality do druhé, místo aby byly jejich činy ohlášeny a vyšetřeny.

Premiérka Gillardová v rádiu ABC vyslovila přání, aby se vyšetřování stalo "hojivým okamžikem" pro postižené, "protože tolik obětí tak dlouhou dobu jen naráželo na zavřené dveře". Předsedkyně vlády rovněž chce, aby královská komise přišla s doporučujícími návrhy pro budoucnost. "Jako země jsme v minulosti nechali naše děti na holičkách. Musíme se poučit a zjistit, co můžeme jako národ udělat, abychom lépe ochránili naše děti do budoucna," podotkla.

Předseda šestičlenné komise Peter McClellan uvedl, že komise již požádala o zaslání dokumentace římskokatolickou církev a Armádu spásy.

Loni v září římskokatolická církev ve státě Viktorie potvrdila, že od 30. let minulého století její duchovní sexuálně zneužili více než 600 dětí.

Podobná obvinění se vynořila i ve státě Nový Jižní Wales, kde byla církev nařčena, že umlčovala oběti, bránila policejnímu vyšetřování, varovala viníky, ničila důkazy a stěhovala kněze ve snaze uchránit je před stíháním.

Papež Benedikt XVI. se při své návštěvě Austrálie v červenci 2008 setkal s některými oběťmi zneužívání a veřejně se omluvil.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
15%
 
(Počet hlasů celkem: 99)