Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Litoměřický biskup dnes ukázal opravenou kapli ve své rezidenci

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 29. dubna 2013 15:44

Litoměřice - Litoměřický biskup Jan Baxant dnes ukázal opravenou kapli svatého Vavřince ve své rezidenci, která patří přímo k bytu biskupa. Opravovala se více než tři roky, restaurování stálo zhruba 1,8 milionu korun. ČTK to řekla mluvčí Biskupství litoměřického Jana Michálková. V kapli byl před lety vysvěcen na kněze současný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Baxan na dnešním shromáždění přirovna opravenou kapli ke své pracovně. "Aby mohl biskup pracovat, tak musí mít svou pracovnu, tak jako všichni šéfové," řekl. Kaple byla vybudována jako součást rezidence v letech 1683 až 1701, autorem celého komplexu je stavitel Giulio Broggia. Z doby stavby pochází podle vedoucí odboru památkové péče biskupství Lady Hlaváčkové i nástropní obraz svatého Vavřince.

V kapli bylo potřeba odkrýt nástěnné malby z 18. století, které ale byly v roce 1969 zakryté jednolitou šedou výmalbou. "Nejtěžší bylo zamaskovat poškození, trhliny ve zdech," uvedla jedna z restaurátorek Renata Svobodová. Budova podle Baxanta praská kvůli nestabilnímu podloží Dómského pahorku, na kterém rezidence včetně katedrály svatého Štěpána stojí. Na obnově kaple se podílelo ministerstvo kultury a Ústecký kraj, veřejnosti obvykle není přístupná. "V 70. letech tady v částečném utajení ležel při kněžském svěcení dnešní kardinál Dominik Duka," dodal biskup.

Biskup také připomněl příběh svatého Vavřince, jemuž je biskupská kaple zasvěcená. Světec, žijící v třetím stoletím našeho letopočtu v Říme, byl pomocníkem papeže a staral se o církevní pokladnu. "Nepřátelé nutili svatého Vavřince, aby jim předložil majetek církve. Ten na druhý den svolal všechen lid Říma, otevřel okno a řekl jim: 'Podívejte se, toto je poklad církve," uvedl biskup.

V narážce na církevní restituce připomněl, že ani církev se bez peněz neobejde. "Když chcete dělat dobré věci, tak potřebujete finanční prostředky," dodal. O vrácení v minulosti zabavených majetků podle mluvčí biskupství zatím nepožádalo. "V současné době připravujeme podklady pro vypracování výzev k vydání nemovitých věcí," řekla Michálková. Biskupství dává podklady dohromady za všechny farnosti litoměřické diecéze. "Připravuje je několik pracovníků, kteří vykonávají tuto činnost na plný pracovní úvazek a už se procesu restitucí věnují delší dobu. Faráři a administrátoři farností tedy nemusejí sami nic pracně zjišťovat," dodala. Odeslány budou hromadně pravděpodobně na začátku letošního podzimu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 190)