Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Výstava v Baťově institutu se věnuje cyrilometodějskému Velehradu

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 9. května 2013 14:16
Výstava v Baťově institutu se věnuje cyrilometodějskému Velehradu

Svatí Cyril a Metoděj. Obraz polského malíře Jana Matejky z roku 1885
Autor: Wikipedia.org

Zlín - Cyrilometodějskému Velehradu je věnována výstava, která je ode dneška přístupná ve 14/15 Baťově institutu ve Zlíně. Návštěvníci se na ní dozví více o vyhlášeném poutním místě, o Velké Moravě a misi Cyrila a Metoděje, sdělila ČTK mluvčí institutu Dana Lipovská. V letošním roce se připomíná 1150 let od příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu.

Návštěvníci se dozví o historii Velehradu, místním cisterciáckém klášteře založeném v roce 1205 a o Velehradu coby centru dialogu mezi východními a západními Slovany. Vystaveny jsou historické fotografie, mapy a nákresy, také více než stovka předmětů ze sbírek Slováckého muzea v Uherském Hradišti a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

"Například produkce keramiky, nástroje a zbraně z velkomoravského období, dobové pohlednice, pouťové obrázky, drobná devoční grafika - svaté obrázky, ale také unikátní rukopis Slavný rok 1863 na Moravě a na Velehradě z pera Františka Pluskala Moravičanského, vrchnostenského lékaře na Velehradě, historika a archeologa," uvedla autorka výstavy a historička Slováckého muzea Blanka Rašticová. Druhým autorem výstavy je vedoucí katedry církevních dějin olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty Miloslav Pojsl.

Ikonografii svatých Cyrila a Metoděje dokumentují podmalby na skle, výklenkové plastiky, akvarely, kresby a malby z 19. a první poloviny 20. století. Nechybí ani tvorba současných umělců, kteří se Velkou Moravou a cyrilometodějskou tematikou inspirovali, například českých sochařů Otmara Olivy a Jiřího Vlacha.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)