Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Praze zítra začínají dny Josefa Zveřiny s mottem Odvaha být církví dnes

Domácí zpravodajství / vlu / Vlastní zpráva / 9. května 2013 16:20
V Praze zítra začínají dny Josefa Zveřiny s mottem Odvaha být církví dnes

Josef Zvěřina
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Letošní XIX. dny Josefa Zvěřiny svým chtějí připomenout 100. výročí narození významné osobnosti české církve 20. století, obránce lidských práv, signatáře Charty 77 a prvního prezidenta České křesťanské akademie (ČKA). Během dvoudenního setkání, které začíná zítra od 16:30 v refektáři benediktinského kláštera v pražských Emauzích, vystoupí například kardinál Miloslav Vlk, profesorové Tomáš Halík a Jan Sokol, či teologové Vojtěch Novotný a Pavel Hošek.

"S odkazem na jeho inspirativní text z časů nesvobody Odvaha být církví chceme zdůraznit několik podstatných rysů, které považujeme za zásadní úkol a výzvu pro občanskou angažovanost křesťanů v dnešní společnosti - morální kvalita osobního života, působení v elitách a citlivost pro sociální otázky," píší organizátoři na webu ČKA. Cílem Dnů Josefa Zvěřiny je nabídnout otevřený a přátelský prostor pro vnitrocírkevní dialog.

Josef Zvěřina se narodil ve Stříteži u Třebíče, maturoval na Arcibiskupském gymnáziu v Praze a poté studoval filozofii a teologii na Lateránské univerzitě v Římě (1932-1937). Roku 1937 byl v Římě vysvěcen na kněze. Za války působil v duchovní správě v několika českých městech, včetně Plzně a Prahy, než byl za své protinacistické postoje internován v Zásmukách.

V letech 1945 až 1950 působil jako asistent profesora křesťanské archeologie Josefa Cibulky na teologické fakultě UK. Mezitím vystudoval dějiny umění na univerzitě v Paříži a roku 1948 získal na UK doktorát z teologie. V roce 1952 byl odsouzen za údajnou velezradu a vyzvědačství na 22 let vězení, propuštěn byl v roce 1965. Poté vystřídal řadu dělnických profesí.

Roku 1988 byl Zveřinovi udělen četný doktorát teologie na univerzitě v německém Tübingenu a po listopadu 1989 byl jmenován čestným děkanem Katolické teologické fakulty UK.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)