Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Před rokem poprvé od roku 1916 zvonilo všech sedm zvonů sv. Víta

Kultura / vlu / ČTK / 12. května 2013 13:19
Před rokem poprvé od roku 1916 zvonilo všech sedm zvonů sv. Víta

Ilustrační foto - Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Pohled z Petřína
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Před rokem, 12. května 2012, zvonilo při slavnostní mši v katedrále svatého Víta v Praze po dlouhé době všech sedm zvonů. Stalo se tak u příležitosti oslav 450. výročí obnovení pražského arcibiskupství po husitských válkách. Mši vedl vídeňský kardinál Christoph Schönborn, zvláštní papežský vyslanec.

Nové zvony Dominik, Maria a Ježíš doplnily čtveřici zvonů Josef, Zikmund, Jan Křtitel a Václav. Původní tři zvony byly zničeny za první světové války v roce 1916. Po téměř sto letech se tak areálem Pražského hradu neslo mnohem silnější zvonění, než na jaké byli lidé dosud zvyklí.

Tři nové zvony, jejichž výroba stála 1,6 milionu korun, vytvořili zvonaři v Brodku u Přerova. Největší, jednu tunu vážící zvon svatý Dominik, financovali bratři Rudolf a František Pohlovi z Bludova na Šumpersku. Zvon Panna Maria sponzorovala Správa Pražského hradu a nejmenší, stokilový zvon Ježíš, darovalo katedrále sedm profesorů ČVUT.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Bíle místo

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)