Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve střetech mezi muslimy a křesťany v Egyptě zemřel jeden člověk

Ze světa / vlu / ČTK / 18. května 2013 8:30

Alexandrie - Při střetech mezi egyptskými muslimy a křesťany před koptským kostelem v Alexandrii zemřel v pátek večer jeden člověk a desítky lidí byly zraněny. Informoval o tom egyptský list Al-Ahrám. Jde o nejnovější projev náboženského násilí v zemi ovládané muslimskou většinou.

Hádka mezi dvěma mladíky, koptským křesťanem a muslimem, přerostla v západní části Alexandrie v rodinný spor a následně v násilnosti. Obě strany po sobě házely zápalnými lahvemi, dokud nezasáhla policie. Ta po dvou hodinách bojů zatkla osm lidí, řekl agentuře Reuters zdroj z bezpečnostních složek.

Egypt od svržení autoritářského prezidenta Husního Mubaraka zažívá politické a ekonomické otřesy a výrazně vzrostlo i napětí mezi muslimy a křesťany, To se zvýšilo zvláště po červnovém zvolení islamistického prezidenta Muhammada Mursího.

Na počátku dubna vypukly v Káhiře násilnosti, v nichž zemřelo nejméně pět lidí a více než 80 bylo zraněno. Stalo se to po pohřbu čtyř Koptů zabitých předtím ve střetu s muslimy. Obřad za účasti tisíců egyptských křesťanů se před hlavní koptskou katedrálou změnil v demonstraci proti islamistickému prezidentovi, na což místní muslimové odpověděli házením kameny, zápalnými lahvemi a střelbou.

Menšinoví křesťané v Egyptě dávají najevo stále větší obavy z islamistů, kteří nyní v zemi převzali moc. Křesťané tvoří kolem deseti procent z 83 milionů obyvatel Egypta a stěžují si, že je úřady od Mubarakova pádu přestaly chránit a nechávají útokům islamistů volný průběh.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 316)