Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V ostravském kostele byla dnes uložena relikvie Jana Pavla II.

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 18. května 2013 15:57
V ostravském kostele byla dnes uložena relikvie Jana Pavla II.

Papež Jan Pavel II.
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Ostrava - Ostatky bývalého papeže Jana Pavla II. byly dnes při mši uloženy i s relikviářem do obětního stolu v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu. Relikviář vyrobil akademický sochař Otmar Oliva z Velehradu. Ten se s papežem osobně znal a podílel se na výzdobě jeho osobní kaple. ČTK to dnes řekl farář Vítězslav Řehulka.

Kapku krve farnosti věnoval osobní přítel Jana Pavla II. arcibiskup Stanisław Dziwisz z polského Krakova. Krev pochází z autotransfuze bývalého papeže, kterou podstoupil před jednou ze svých operací.

Relikvie byla do kostela přivezena dnes okolo 10:00. Hodinu pak místní obyvatelé u ní drželi před oltářem čestnou stráž. Vystřídalo se více než deset dobrovolníků. "Chtěli jsme, aby zvolení lidé reprezentovali život ve farnosti. Byli to staří, mladí i školáci," vysvětlil Řehulka. Při následující mši pak ostatky do připraveného relikviáře vložil biskup František Václav Lobkowicz.

Oliva vytvořil pro Vatikán několik děl. Do evropského povědomí vstoupila zejména jeho sochařská řešení výzdoby kaple Redemptoris Mater papeže Jana Pavla II. Pro téhož papeže zhotovil také návrhy výroční pontifikální medaile, která byla v roce 1998 v šestitisícových sériích ražena v bronzu, stříbře a zlatě.

Oliva pro kostel vytvořil pět nových svícnů, desku na oltář i nádobku na uložení krve. Na relikviáři je latinsky datum blahořečení Jana Pavla II. - květen 2011 - i vložení relikviáře do oltáře kostela - rok 2013. Nechybí jméno, heslo ani znak svatého otce. Téměř deset kilogramů vážící deska odlitá z bronzu a poté pozlacená bude spolu se schránkou na kapku krve vsazena do kamenného oltáře. Na schránce opět nechybí papežovo jméno a znak.

Papež Jan Pavel II. stál v čele katolické církve bezmála 27 let. Pro většinu věřících představoval charismatickou osobnost naplněnou životním optimismem a pevnými morálními zásadami. Papež se ale těšil sympatiím i mimo obec věřících. Během svého pontifikátu v letech 1978 až 2005 zbořil mnohá tabu, byl třeba historicky první hlavou katolické církve, která navštívila synagogu a mešitu. Vždy se také zasazoval o právo na svobodu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 318)