Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Zástupci obcí a církví chtějí společně obnovit venkov

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 18. května 2013 22:50
Zástupci obcí a církví chtějí společně obnovit venkov

Ilustrační foto
Autor: Wikipedia.org / Petr Macháček / Wikipedia Commons

Praha - Memorandum o spolupráci církví a obcí podepsali dnes v Arcibiskupském paláci v Praze kardinál Dominik Duka a zástupci některých církevních a místních organizací. Zavázali se ke spolupráci na sociálních, charitativních nebo vzdělávacích projektech. Společně chtějí také usilovat v budoucím programovém období 2014 až 2020 o sjednocení a zjednodušení žádostí o finanční prostředky z fondů Evropské unie.

Cílem memoranda s názvem Venkov jako místo sociálního smíru a duchovního rozvoje je podle signatářů zajistit na venkově rozvoj takových činností, které povedou k osvobození jeho obyvatel od pocitu bezvýznamnosti, a to díky jejich zapojení do rozvojových aktivit.

Podle kardinála Dominika Duky funguje spolupráce obcí a církví už teď výborně. "Nejlepší spolupráce vždycky byla se starostkami, protože ony měly více smysl pro starosti a méně pro politiku," řekl dnes ČTK Duka. Hlavním problémem současného venkova je podle něj vylidněnost.

"Jen těžko si sáhne pro dotační peníze, podobně je to i s církvemi, které tam jsou. Problémem je pak i perspektiva - co se školou, co s poštou, obchodem, hřbitovem, kostelem," uvedl Duka.

Memorandum obsahuje pět hlavních bodů, které považují církve a obce za prioritní. Mezi nimi je kromě podpory sociálních a charitativních projektů například i mezigenerační spolupráce, boj s chudobou nebo prevence nezaměstnanosti. Obce a církve chtějí společně obnovovat kulturní dědictví venkova, opravovat kostely a fary, ale i zařízení sociálních služeb, například hospice, domy na půl cesty nebo azylové domy.

Kromě Duky podepsali memorandum předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, předseda Národní sítě Místních akčních skupin František Winter, předseda Spolku pro obnovu venkova Eduard Kavala a předsedkyně Sdružení místních samospráv Jana Juřenčáková.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)