Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Patriarcha Bartoloměj se dnes setká s Dukou a Rumlem

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 23. května 2013 6:38
Patriarcha Bartoloměj se dnes setká s Dukou a Rumlem

Patriarcha Bartoloměj
Autor: Wikipedia.org / Ohrid Archbishopric / Creative Commons

Praha - V České republice je na návštěvě nejvyšší autorita pravoslavné církve. Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj dnes navštíví kostel sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici a poobědvá s kardinálem a nejvyšším zástupcem české římskokatolické církve Dominikem Dukou. Setká se též se šéfem Ekumenické rady církví Joelem Rumlem.

Bartoloměj přicestoval ve středu na čtyřdenní návštěvu u příležitosti oslav 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V Praze, kde pohovoří též se šéfem Senátu Milanem Štěchem a řeckými a tureckými diplomaty, bude do dnešního večera. Pak odcestuje do Brna, v sobotu povede v bohoslužbu v Mikulčicích na Hodonínsku, kde se o víkendu konají velké cyrilometodějské oslavy s kulturním programem.

Lidé vyznávající pravoslaví se příjezdu svého nejvyššího představitele na oslavy dočkali, papež František, nejvyšší zástupce římskokatolické církve, i přes pozvání na červenec nedorazí.

Bartoloměj navštívil Česko již v červnu 1998, kdy se setkal s tehdejším prezidentem Václavem Havlem, v Šumperku vysvětil pravoslavný kostel. Zavítal sem též v říjnu 1999, kdy se zúčastnil mezinárodní konference Fórum 2000.

Bartoloměj proslul svými intenzivními kontakty s katolickou církví i podporou ekologických hnutí. V čele pravoslavné církve jako konstantinopolský patriarcha stojí od listopadu 1991. Bartoloměj letos v březnu v tureckém deníku Hürriyet připustil možnost opětovného sjednocení s katolíky. Obě církve se rozdělily při velkém schizmatu v roce 1054.

K pravoslavné církvi se po světě hlásí nejvíc křesťanů po církvi římskokatolické - až 300 milionů.

Bartoloměj do Česka přicestuje v době, kdy pravoslavné církvi chybí pražský arcibiskup a metropolita českých zemí a Slovenska. Metropolita Kryštof na své funkce rezignoval poté, co se objevilo podezření, že porušil mnišský slib. Metropolita obvinění odmítá a je podle serveru Christnet ochoten podstoupit rodičovské testy DNA.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk.net

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
7%
 
Ne, jsem pro název manželství
9%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 322)