Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Česká televize natočila sérii o věrozvěstech s hereckými hvězdami

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 31. května 2013 12:58
Česká televize natočila sérii o věrozvěstech s hereckými hvězdami

Svatí Cyril a Metoděj. Obraz polského malíře Jana Matejky z roku 1885
Autor: Wikipedia.org

Praha - Čtyřdílná výpravná série Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů, kterou bude Česká televize od 29. června vysílat ke 1150. výročí příchodu věrozvěstů, bude v listopadu uvedena ve filmové podobě do kin. V dokumentárním dramatu o příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu se v režii Petra Nikolaeva představí Roman Zach, Karel Dobrý, Hynek Čermák, Marian Roden, Vladimír Javorský, Matěj Hádek, Josef Abrhám a další.

"Bude to jeden z vrcholů několika pořadů věnovaných příchodu věrozvěstů na naše území," uvedl na dnešní novinářské projekci díla ředitel ČT Petr Dvořák.

První z dvaapadesátiminutových dílů Bratři ze Soluně uvede ČT 29. června, druhá část Poselství bude na programu 6. července, třetí část Neklidné časy 13. července a závěrečný Odkaz 20. července. Ze seriálu vznikne více než stominutový film, který bude mít premiéru v listopadu.

Scénáristé Miroslav Osčatka a Petr Hudský ve snímku zpracovali téma jednoho z nejvýznamnějších momentů společné historie Čechů a Slováků mimo jiné po konzultacích s odborníky z řad zástupců římskokatolické a pravoslavné církve obou zemí. Mapují celý život Cyrila a Metoděje od jejich dětství, až po jejich smrt a odkaz. Líčí počátky šíření křesťanství v 9. století na Velké Moravě a v dalších zemích a příběh vzniku staroslovanského písma.

Věrozvěsti Konstantin (později známý jako Cyril) a jeho bratr Metoděj byli prohlášeni za svaté a jsou označováni jako Apoštolové Slovanů. Děj televizního seriálu sleduje významný úsek dějin mezi lety 826 až 885.

Na téma příchodu věrozvěstů vznikl i dokumentární film s hranými prvky režiséra Otakára M. Schmidta, který ČT uvede 5. července.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Filmana

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete jednání děkana KTF UK vůči prof. Petráčkovi za správné?
Ano
27%
 
Ne
71%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 976)