Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Brno má nový památník věrozvěstů

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 6. června 2013 15:43

Brno - Brno má ode dneška památník moravských duchovních patronů, svatého Cyrila a Metoděje. Vybudován byl u katedrály na Petrově. Moderně pojaté sousoší zachycuje dvě stojící postavy, symbolizující věrozvěsty, mezerami v něm ve tvaru dvojramenného kříže prosvítá světlo. ČTK to řekla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Autory památníku, který je vysoký asi 2,5 metru, jsou sochař Vladimír Matoušek a architekt Radim Horák. Světlo procházející sousoším symbolizuje, že soluňští bratři ve svých srdcích přinesli světlo víry a poznání obyvatelům Velké Moravy, uvedla Jandlová.

Památník vznikl v souvislosti s letošním 1150. výročím příchodu Cyrila a Metoděje do Velkomoravské říše. S myšlenkou na jeho vybudování přišel brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který chtěl, aby měla moravská metropole sousoší moravských duchovních patronů. Vybrán pro něj byl prostor u dominanty Brna - Petrova.

Město investovalo do jeho zvelebení v loňském roce 13 milionů korun. Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) ČTK řekl, že nové sousoší symbolizuje také bohatou historii Moravy. Doufá, že památník na Petrov přiláká nejen věřící, ale také turisty.

Vybudování sousoší stálo biskupství dva miliony korun. Část peněz se snaží získat na projekt veřejnou sbírkou. Zájemci mohou posílat peníze na sousoší na bankovní účet 55 77 77 22/0800. Podrobnosti k ní uvádějí internetové stránky www.biskupstvi.cz.

Letošní 1150. výročí od příchodu věrozvěstů je spojeno s četnými kulturními akcemi. Vyvrcholí 5. července bohoslužbou na Velehradu. Na připomínku věrozvěstů a historie Moravy vyvěsí v tento den přes 600 radnic historickou moravskou vlajku.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
19%
 
Ne
28%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 163)