Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ministr obrany ocenil Sváťu Karáska

Domácí zpravodajství / juml / Vlastní zpráva / 13. září 2013 13:19
Ministr obrany ocenil Sváťu Karáska

Svatopluk Karásek (2012)
Autor: Wikipedia.org / NoJin / Wikimedia Commons

Praha - Ocenění za přínos k odporu proti komunistickému režimu včera dostal evangelický farář a písničkář Svatopluk Karásek. Jeho a další odbojáře ocenil ministr obrany Vlastimil Picek. S uznáním odbojové činnosti se pojí i finanční odškodné, které někteří odpůrci proti totalitě od státu dostanou.

Vlastimil Picek v projevu k oceněným zmínil skutečnost, že zatímco právní normy, které se zabývaly odstraněním nejkřiklavějších osobních a majetkových křivd, byly schváleny již krátce po listopadu 1989, ten nejdůležitější zákon – o odboji a odporu proti zločinnému režimu – nabyl účinnosti až dvaadvacet let po jeho pádu, 17. listopadu 2011, informoval server Army.cz.

Karásek se v 70.letech sblížil s undergroundovým společenstvím kolem kapely The Plastic People of the Universe. Se svou kytarou vystupoval i na soukromých hudebních festivalech. Po jednom z nich byl komunistickou policií zatčen a odsouzen za výtržnictví na osm měsíců.

Po propuštění na svobodu podepsal Chartu 77 a podílel se na jejím dalším šíření. V květnu 1977 při převozu většího množství dokumentů Charty 77 byl spolu se svou manželkou zadržen bezpečnostními orgány a umístěn do cely předběžného zadržení. Od roku 1975 byl veden v evidenci komunistické Státní bezpečnosti jako nepřátelská osoba. Počátkem roku 1980 byl donucen k vystěhování do zahraničí, uvádí se v Karáskově životopise na serveru Army.cz.

Po roce 1989 se Svatopluk Karásek pravidelně vracel do vlasti a od roku 1997 opět trvale žije v Praze. Působil jako farář Českobratrské církve evangelické v Praze U Salvátora (evangelického) a posléze také jako poslanec sněmovny a zmocněnec vlády pro lidská práva. V roce 2010 utrpěl mozkovou příhodu, z níž se mu podařilo se do značné míry zotavit.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
48%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
14%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 304)