Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Vatikán prozatím pozastavil činnost kritizovanému limburskému biskupovi

Ze světa / MiH / ČTK / 23. října 2013 12:35
Vatikán prozatím pozastavil činnost kritizovanému limburskému biskupovi

Limburský biskup Franz-Peter Tebartz-van Elst
Autor: Flickr.com / Creative Commons

Vatikán / aktualizováno - Papež František pozastavil činnost německému biskupovi, který je kritizován kvůli nákladné přestavbě svého sídla v Limburgu. Franz Peter Tebartz-van Elst, který získal od médií přezdívku "biskup luxusu", zatím oficiálně v úřadu zůstává. Zatímco bude ale po dobu pravděpodobně tří měsíců mimo svou diecézi, jeho práci převezme místní generální vikář Wolfgang Rösch.

"Svatý stolec považuje za vhodné povolit biskupovi Tebartz-van Elstovi pobývat nějakou dobu mimo diecézi," uvedl Vatikán podle agentury AFP ve svém prohlášení. Během tohoto období bude papež do dalšího rozhodnutí o biskupově osudu čekat na výsledky vyšetřování biskupovy činnosti. Podle odhadů německých médií by to mohlo trvat asi tři měsíce.

Podle informací agentury DPA má církev zájem na definitivním vyřešení biskupovy budoucnosti do dvou měsíců, tedy ještě před Vánocemi. Výdaje v limburské diecézi nyní prověří komise, kterou ustavila Německá biskupská konference.

"Svatý otec byl neustále důkladně a objektivně informován o situaci v limburské diecézi. V diecézi vznikla situace, za jaké biskup Tebartz-van Elst nemůže v současnosti vykonávat svou biskupskou službu," uvádí se dále v prohlášení Vatikánu.

Předseda Německé biskupské konference Robert Zollitsch dnes prohlásil, že rozhodnutí Vatikánu otevřelo prostor pro nalezení "vnitřního klidu" v této situaci a pro "vytvoření nové základny pro debatu". "Rovněž kontrolní komise, kterou jsem zřídil, bude plynule a pečlivě pokračovat ve své práci, aby objasnila náklady, financování a způsob rozhodování kolem stavebních projektů na limburském Dómském vršku," uvedl Zollitsch v prohlášení, které má ČTK k dispozici.

O biskupově odstavení se spekulovalo již nějakou dobu a očekávání kulminovala v pondělí, kdy papež třiapadesátiletému církevnímu hodnostáři udělil ve Vatikánu audienci. Okázalý životní styl Tebartze-van Elsta byl Vatikánu stejně jako německým věřícím velkým trnem oku obzvlášť, když František po svém březnovém nástupu na papežský stolec začal razit pojetí skromné církve, jejímž cílem je starost o chudé a lidi na okraji společnosti.

Renovace limburské biskupské rezidence stála církev 31 milionů eur (asi 800 milionů korun), podle deníku Die Welt ale mohou náklady na ni dosáhnout až 40 milionů eur (miliarda korun). Podle tisku a kritiků stavby za toto prodražení mohou "speciální přání" samotného biskupa, který si svou rezidenci luxusně zařídil a několikrát prý nechal předělat už hotové části, se kterými nebyl spokojen. O výši výdajů pak biskup údajně opakovaně lhal.

Většina expertů a církevních hodnostářů si návrat Tebartze-van Elsta na biskupský stolec nedokáže představit. Znalec církevního práva Thomas Schüller DPA řekl, že biskupem limburským je nyní "de facto" Rösch a návrat dosavadního biskupa pokládá za vyloučený.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Papež František opakovaně vyzývá k očkování pro koronaviru. Nechali jste se také očkovat?
Ano
82%
 
Zatím to zvažuji
1%
 
Ne
17%
 
(Počet hlasů celkem: 343)