Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Slovinská katolická církev musí zaplatit odškodné zneužité dívce

Ze světa / vlu / ČTK / 12. listopadu 2013 21:49

Lublaň - Slovinská katolická církev musí zaplatit odškodné 80.000 eur (asi 2,2 milionu Kč) ženě, kterou ještě jako nezletilou zneužíval kněz. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle níž verdikt vynesl soud ve druhém největším slovinském městě Mariboru. Ve Slovinsku jde o první takový případ.

Slovinská biskupská konference na svých internetových stránkách potvrdila, že bude rozhodnutí soudu respektovat. Zároveň však upozornila, že tento verdikt může strhnout lavinu podobných žalob, a to nejen vůči katolické církvi.

"Jsme přesvědčeni, že to spustí žaloby nejen vůči církvi, ale i proti jiným institucím, například v oblasti vzdělávání nebo zdravotnictví," uvádí se v prohlášení biskupské konference.

Tento konkrétní případ se týkal kněze Karla Josta, který byl obžalován ze zneužití nejméně šesti dívek mladších 15 let. V roce 2007, dříve než mohl proces s ním začít, však zemřel.

Jedna z obětí později žalovala mariborskou arcidiecézi s poukazem na to, že měla za jednání dotyčného kněze odpovědnost. Žádala přitom odškodné 140.000 eur.

Jde o vůbec první kauzu tohoto druhu ve Slovinsku. Tato malá alpská země zůstala v letech 2009 a 2010 ušetřena vlny odhalení případů sexuálního zneužívání dětí duchovními zejména v Německu, ale i v sousedním Rakousku a také v Irsku.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Považujete slova papeže Františka o „bílé vlajce" za vhodná pro řešení ruské agrese na Ukrajině?
Ano
22%
 
Ano, papež se jen nepřesně vyjádřil
1%
 
Ne, je třeba vážit slova
24%
 
V žádném případě ne, s agresorem se nevyjednává
53%
 
(Počet hlasů celkem: 210)