Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Výzdobu svatovítské katedrály obohatila socha Jana Koblasy

Kultura / vlu / ČTK / 17. listopadu 2013 22:23
Výzdobu svatovítské katedrály obohatila socha Jana Koblasy

Ilustrační foto - Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Pohled z Petřína
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Sochařskou výzdobu katedrály sv. Víta na Pražském hradě obohatila plastika mezinárodně uznávaného sochaře, malíře a grafika Jana Koblasy s názvem Vzkříšení. Je umístěna proti svatováclavské kapli a odhalena byla dnes v podvečer při ekumenické modlitbě za oběti totalitních režimů.

Kardinál Dominik Duka udělil předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové zlatou Svatovojtěšskou medaili Arcibiskupství pražského za aktivní odpor proti totalitnímu režimu a zásluhy o demokracii. Nyní devadesátiletá Kavalírová byla v březnu 1948 jako politicky nespolehlivá vyloučena ze všech vysokých škol v Československu. V roce 1956 byla zatčena a odsouzena ve vykonstruovaném procesu za údajnou vlastizradu a špionáž. Po podmínečném propuštění v roce 1959 pracovala jako pomocná dělnice a jako úřednice. Po revoluci v roce 1989 se ujala vedení Konfederace politických vězňů.

Umístěním plastiky do jednoho z nejvýznamnějších symbolů Prahy a České republiky stanul Koblasa vedle dalších významných umělců minulosti. Jednou z posledních plastik, které byly do chrámu instalovány, byla socha svaté Anežky - ta je v katedrále od roku 1989, z doby jejího svatořečení. Velké množství uměleckých děl předtím katedrála získala na přelomu 19. a 20. století v době dostavby chrámu.

Koblasa vytvořil čtyři metry vysokou a částečně pozlacenou bronzovou plastiku Vzkříšení v roce 1981. Subtilní stéla nepředstavuje dílo abstraktní, ale naznačuje abstrahovanou lidskou postavu. Loni byla načas instalována na kostele sv. Jiljí v Nymburku.

Už v 60. letech Koblasa pracoval pro sakrální prostory. Spolu s Mikulášem Medkem a Karlem Neprašem se podílel na úpravě presbytáře kostela sv. Petra a Pavla v Jedovnicích. V 80. letech realizoval sochu sv. Jana Nepomuka Neumanna v české kapli ve Washingtonu. Následovaly oltáře a krucifixy pro kostely v Norderstedtu, Lübecku, Hamburku a Neumünstru. V roce 2000 spolupracoval na novostavbě kaple sv. Václava v Bílce u Teplic. Pro křížovou cestu u Kuksu dokončil v roce 2008 sochu Svatá rodina.

Loni připomněla jeho osmdesátiny retrospektiva na Pražském hradě a výstava soch a grafik z 60. let v Norimberku. Koblasa od roku 1982 žije a tvoří v Hamburku, dnešního odhalení své plastiky se osobně zúčastnil.

Na slavnostní večer byli pozváni rektoři českých univerzit a děkani jejich fakult. Na ekumenickou modlitbu navázal koncert, na kterém zaznělo Requiem Jeana Gillese (1668-1705).

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
22%
 
Ne
23%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 82)