Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Olomoucké arcibiskupství otevře výjimečně kapli sester svatého Kříže

Kultura / vlu / ČTK / 24. listopadu 2013 23:35

Olomouc - Olomoucký Arcibiskupský palác otevře poprvé veřejnosti jinak nepřístupnou kapli sester svatého Kříže. Zpřístupní ji u příležitosti zahájení výstavy o moravském malíři Jano Koehlerovi, který po požáru kapli vymaloval. Tvorba umělce byla spojena i se zakázkami pro olomouckého arcibiskupa Leopolda Prečana. Expozice s názvem Jano Koehler, s láskou k Bohu a Hané bude v Arcibiskupském paláci otevřena 3. prosince. Vernisáže se zúčastní i vnuk samotného malíře Jiří.

"V letošním roce si připomínáme 140 let od narození Jano Koehlera, který byl hodně spjat s Moravou. Tvořil například v Prostějově nebo v Olomouci právě v Arcibiskupském paláci, kde vyzdobil vstupní schodiště, kapli sester. Arcibiskup Prečan mu dal hodně zakázek, vnitřní výzdobu realizoval například v hejčínském kostele," řekl ČTK vedoucí turistického provozu Arcibiskupského paláce Martin Kučera.

Dílo tohoto českého akademického malíře si při příležitosti jeho výročí připomněli již lidé v Hodoníně a v Bystřici pod Hostýnem. "Jeho poslední velké výstavy se konaly před rokem 1948, od té doby upadl do zapomnění. Výstavou bychom si jej chtěli připomenout. Návštěvníci na expozici uvidí například jeho autoportrét, jeho kresby, které jsou v majetku olomouckého arcibiskupství, ale i keramiku. Máme zde také jeho papežské vyznamenání, ale i grafiku, ilustroval dokonce i známky či knihy. Jeho škála byla široká," doplnil Kučera.

Kaple sester svatého Kříže v prvním patře paláce se lidem otevře pouze při vernisáži. "Kapli vymaloval Koehler po požáru v 20. letech 20. století, byla to zakázka od arcibiskupa Prečana. Kapli zpřístupníme zcela mimořádně, sestry tady žijí a kapli stále využívají," dodal vedoucí turistického provozu.

Moravský umělec Jano Koehler (1873 - 1941) tvořil monumentální realizace jako sgrafitovou dekoraci, fresku či mozaiku, známá je i jeho drobná tvorba, ex-libris, návrhy známek nebo pamětních listů. V Olomouci se s jeho tvorbou mohou lidé setkat nejen v arcibiskupské rezidenci, ale i na fasádě bývalé prodejny OP Prostějov na nároží ulic Wurmova a třídy 1. máje. Koehler pracoval také na starém olomouckém orloji, za nejvýznamnější práci je považována výzdoba kostela svatého Cyrila a Metoděje v Hejčíně.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 786)