František nabádal preláty z Vatikánu k profesionalitě
Ze světa / vlu / ČTK / 21. prosince 2013 17:10Vatikán - Papež František na zasedání Římské kurie dnes prohlásil, že členové tohoto administrativního vedení Vatikánu by měli být "pokorní odborníci" a "svědomití odpůrci klepů". Kurií za dob Františkova předchůdce zmítalo soupeření mezi preláty o moc a nařčení z korupce, připomněla agentura Reuters.
"Když se odbornosti nedostává, nastává pomalé sklouzávání k tuctovosti," řekl František při svém prvním předvánočním setkání s členy kurie, která v různých odděleních vatikánské správy obhospodařuje katolickou církev s 1,2 miliardou věřících. Sama kurie čítá okolo dvou tisícovek lidí, duchovních i laiků.
František při svém březnovém zvolení zdědil podle Reuters kurii v nepořádku a ve skandálu, který rozpoutal únik důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Za vynášení dokumentů byl později odsouzen komorník bývalého papeže Benedikta XVI., který odstoupil jako první pontifik po šesti staletích. Benediktovu éru pošpinila i tvrzení italských médií o údajné homosexuální lobby v kurii a vzájemném vydírání. O prelátech v kurii se prý také vědělo, že využívají novinářů k šíření klepů a k anonymním útokům proti členům soupeřících frakcí ve vatikánské správě.
V římské kurii, pracovali i svatí
František byl do čela církve zvolen v březnu s očekáváním, že se pustí do reforem v církevní správě. Zatím jmenoval komisi složenou z osmi kardinálů, aby mu se změnami poradili, což je považováno za známku, že bere vážně výzvy k decentralizaci tradičně těžkopádné instituce.
Ve svém dnešním projevu naznačil, že by si přál, aby kurie otočila list za minulostí poskvrněnou fámami, rivalitou a skandály. Aniž by se uchýlil k přímé kritice, vykreslil podle agentury AFP také portrét ideálního pracovníka této ústřední církevní instituce, která by neměla být ani "byrokratická", ani "inkvizitorská" vůči místním církvím. Hlavními ctnostmi mají být "profesionalita", "služba" a "přímý styk s božím lidem".
Biskupové z různých končin světa kritizovali kurii za těžkopádnost, autokratičnost, blahosklonnost a přílišnou byrokracii, někteří i za intrikánství připomínající renesanční dvůr. Sám František dříve označil za hlavní problém kurie to, že je příliš zaměřena na vlastní zájmy.
"V římské kurii, jak už jsem několikrát řekl, pracovali i svatí!" řekl papež mimo psaný text, podle agentury AFP asi na uklidněnou jisté patrné nervozity ve Vatikánu či zjitřených citů části posluchačstva, dotčených papežovými poznámkami o "světáctví" vysokého kléru. Nabádal ale také kardinály, aby místo "klebetění" následovali poslušné mlčení Mariina manžela, svatého Josefa.
Odpoledne pak papež navštívil pacienty v římské dětské nemocnici Bambino Gesù v blízkosti Vatikánu. Podle webu radiovaticana.cz František prošel oddělením rychlé záchranné pomoci, jednotkou intenzívní péče pro novorozence a resuscitačním oddělením, kde požehnal novou ordinaci. Na papežovo přání prý byla návštěva zorganizována tak, aby se nejvyšší představitel katolické církve mohl osobně setkat s co největším počtem malých pacientů a jejich rodin.
Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:
Přispět nám můžete i v kryptoměnách:
Související zprávy a články
Aktuální zprávy

Čeští evangelíci mohou žehnat svazkům lidí stejného pohlaví
28.05.2023 5:20Plzeňská diecéze slaví 30. výročí svého vzniku
24.05.2023 21:07Pravoslavná církev Ukrajiny schválila přechod k novému kalendáři
Diskuze k zprávě
Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Bankovní spojení
Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010
Přispět nám můžete i v kryptoměnách: