Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

František nabádal preláty z Vatikánu k profesionalitě

Ze světa / vlu / ČTK / 21. prosince 2013 17:10
František nabádal preláty z Vatikánu k profesionalitě

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Casa Rosada / Creative Commons

Vatikán - Papež František na zasedání Římské kurie dnes prohlásil, že členové tohoto administrativního vedení Vatikánu by měli být "pokorní odborníci" a "svědomití odpůrci klepů". Kurií za dob Františkova předchůdce zmítalo soupeření mezi preláty o moc a nařčení z korupce, připomněla agentura Reuters.

"Když se odbornosti nedostává, nastává pomalé sklouzávání k tuctovosti," řekl František při svém prvním předvánočním setkání s členy kurie, která v různých odděleních vatikánské správy obhospodařuje katolickou církev s 1,2 miliardou věřících. Sama kurie čítá okolo dvou tisícovek lidí, duchovních i laiků.

František při svém březnovém zvolení zdědil podle Reuters kurii v nepořádku a ve skandálu, který rozpoutal únik důvěrných dokumentů o korupci a mocenském boji v centrální správě Vatikánu. Za vynášení dokumentů byl později odsouzen komorník bývalého papeže Benedikta XVI., který odstoupil jako první pontifik po šesti staletích. Benediktovu éru pošpinila i tvrzení italských médií o údajné homosexuální lobby v kurii a vzájemném vydírání. O prelátech v kurii se prý také vědělo, že využívají novinářů k šíření klepů a k anonymním útokům proti členům soupeřících frakcí ve vatikánské správě.

V římské kurii, pracovali i svatí

František byl do čela církve zvolen v březnu s očekáváním, že se pustí do reforem v církevní správě. Zatím jmenoval komisi složenou z osmi kardinálů, aby mu se změnami poradili, což je považováno za známku, že bere vážně výzvy k decentralizaci tradičně těžkopádné instituce.

Ve svém dnešním projevu naznačil, že by si přál, aby kurie otočila list za minulostí poskvrněnou fámami, rivalitou a skandály. Aniž by se uchýlil k přímé kritice, vykreslil podle agentury AFP také portrét ideálního pracovníka této ústřední církevní instituce, která by neměla být ani "byrokratická", ani "inkvizitorská" vůči místním církvím. Hlavními ctnostmi mají být "profesionalita", "služba" a "přímý styk s božím lidem". 

Biskupové z různých končin světa kritizovali kurii za těžkopádnost, autokratičnost, blahosklonnost a přílišnou byrokracii, někteří i za intrikánství připomínající renesanční dvůr. Sám František dříve označil za hlavní problém kurie to, že je příliš zaměřena na vlastní zájmy.

"V římské kurii, jak už jsem několikrát řekl, pracovali i svatí!" řekl papež mimo psaný text, podle agentury AFP asi na uklidněnou jisté patrné nervozity ve Vatikánu či zjitřených citů části posluchačstva, dotčených papežovými poznámkami o "světáctví" vysokého kléru. Nabádal ale také kardinály, aby místo "klebetění" následovali poslušné mlčení Mariina manžela, svatého Josefa.

Odpoledne pak papež navštívil pacienty v římské dětské nemocnici Bambino Gesù v blízkosti Vatikánu. Podle webu radiovaticana.cz František prošel oddělením rychlé záchranné pomoci, jednotkou intenzívní péče pro novorozence a resuscitačním oddělením, kde požehnal novou ordinaci. Na papežovo přání prý byla návštěva zorganizována tak, aby se nejvyšší představitel katolické církve mohl osobně setkat s co největším počtem malých pacientů a jejich rodin.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
62%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
25%
 
Ne
0%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
13%
 
(Počet hlasů celkem: 16)