Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Hlavní liberecký kostel sv. Antonína Velikého bude půl roku uzavřen kvůli rekonstrukci

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 23. prosince 2013 17:38
Hlavní liberecký kostel sv. Antonína Velikého bude půl roku uzavřen kvůli rekonstrukci

Arciděkanský kostel svatého Antonína Velikého v Liberci
Autor: Wikipedia.org / Hana Kubíková / Creative Commons

Liberec - Hlavní liberecký kostel sv. Antonína Velikého, který stojí v sousedství radnice v historickém centru města, bude v příštím roce kvůli rekonstrukci zhruba půl roku uzavřený. Na projekt za více než osm milionů korun se církvi podařilo získat evropskou dotaci 6,9 milionu korun. Práce na fasádě i uvnitř jsou v památkově chráněné budově naplánovány od dubna do září. ČTK to dnes řekl arciděkan římskokatolické církve v Liberci Radek Jurnečka. 

Gotický kostel sv. Antonína byl první kamennou stavbou v Liberci a je nejstarší památkou ve městě. Současnou podobu začal získávat na konci 16. století, kdy nahradil původní dřevěný kostelík postavený v první polovině 14. století. Podle Jurnečky byl postupně rozšiřován a poslední větší rekonstrukce se uskutečnila na konci 19. století. Tehdy také získal věž vysokou 70,5 metru, jež je nejvyšší ve městě. 

Trojlodní chrám se římskokatolická církev snaží postupně rekonstruovat. Podle Jurnečky se jim již podařilo opravit fasádu a věž na straně z Kostelní ulici, nyní přijde na řadu část u Železné ulice. "Z neopravené části opadává omítka na projíždějící auta a na kolemjdoucí. Tomu je třeba zamezit," konstatoval arciděkan. 

Opravit potřebuje i interiér. "Dlouhodobým zatékáním jsou poničeny všechny klenby, všechna zákoutí. Kopule je celá plesnivá zevnitř a plíseň je i na stěnách," vylíčil Jurnečka. Kostel proto řemeslníci kompletně vymalují, vyspraví všechny praskliny a strop bude znovu pozlacen. Vymění i elektroinstalaci, předchozí je z roku 1928. Zlepší se také přístup do kostela pro vozíčkáře, maminky s kočárky či seniory s holemi, nově bude bezbariérový. Díky napojení na městskou kanalizaci také bude možné v sakristii vybudovat sociální zařízení pro veřejnost. "Je to poslední kostel v Liberci, který ho nemá," zmínil Jurnečka. 

Kostel sv. Antonína je hlavním libereckým chrámem, kde se konají bohoslužby dvakrát za den a v neděli třikrát. Na Půlnoční tam loni přišlo na 850 lidí. Je také oblíbeným místem pro svatby, konají se zde výstavy či koncerty. Jedna z dominant města láká i turisty. Cenný je zejména hlavní oltář vysoký deset metrů, který znázorňuje patrony české země. Uvnitř jsou také stovky soch. O letošní Noci kostelů si kostel prohlédlo asi tisíc lidí. Podle Jurnečky farnost zvažuje, že by jednou týdně zpřístupnila kostelní věž. Když ji tu letos mimořádně otevřeli, vystoupalo nahoru přes 200 lidí. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
2%
 
(Počet hlasů celkem: 217)