Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František vyzval k ukončení násilí, zmínil zejména Sýrii

Ze světa / vlu / ČTK / 25. prosince 2013 15:31
Papež František vyzval k ukončení násilí, zmínil zejména Sýrii

Papež František
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Vatikán - Papež František v dnešním tradičním poselství Městu a světu vyzval k ukončení násilí ve světě, zmínil zejména Sýrii, Jižní Súdán či Středoafrickou republiku. Požehnání přednesl za poměrně silného větru z balkonu baziliky svatého Petra před desetitisíci věřícími, kteří ho uvítali bouřlivým potleskem a jásotem. Hlava katolické církve ve své řeči zmínila i problém imigrace a nedávná lodní neštěstí, při kterých zahynuly desítky přistěhovalců u italské Lampedusy.

Dnešní požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) bylo prvním vánočním poselstvím nového papeže od jeho nástupu do úřadu letos na jaře. František v něm mluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil Sýrii, kterou již téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes 100.000 životů. V této souvislosti papež vyzval, aby byl umožněn humanitární přístup ke všem obětem konfliktu.

"Každý by měl být mírotvůrcem," uvedl papež. "Války berou a zraňují tolik životů," dodal s tím, že válečné konflikty zasahují zejména ty nejzranitelnější osoby, jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé. "Bůh je mír: Prosme ho, aby nám pomohl stát se každý den mírotvůrcem v našich životech, v našich rodinách, v našich městech, národech i na celém světě," dodal František.

Papež také vyzval k dialogu a k ukončení nedávno rozpoutaného konfliktu v Jižním Súdánu. "Nynější napětí si tam vyžádalo již množství obětí a ohrožuje mírové soužití v tomto mladém státě," řekl František.

Násilí je třeba zastavit i v Nigérii, Iráku, Středoafrické republice či Kongu, řekl pontifex. Pomodlil se rovněž za úspěch rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci.

Ve svém poselství František poprosil Boha, aby "myslel na tu spoustu dětí, které byly uneseny, zraněny či zabity v ozbrojených konfliktech a rovněž na ty, kterým bylo ukradeno dětství a které přinutili stát se vojáky".

František je v úřadu od března a poselství Městu a světu měl příležitost pronést již o letošních Velikonocích. Tehdy se v něm věnoval konfliktům v Izraeli a Sýrii a vyslovil se také proti vyčerpávání přírodních zdrojů.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jste spojeni s volbou nového pražského arcibiskupa?
Ano
31%
 
Spíše ano, mohlo to být horší
13%
 
Nelíbí se mi neprůhlednost rozhodování
7%
 
Ne
49%
 
(Počet hlasů celkem: 753)