Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Na podání žádostí o majetek mají církev už jen několik dní

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 30. prosince 2013 17:31
Na podání žádostí o majetek mají církev už jen několik dní

Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Autor: Flickr.com / Craig Elliott / Creative Commons

Praha - V posledních týdnech a dnech roku výrazně narůstaly počty žádostí o majetek, které podávají církevní společnosti. Jen ve dnech 19. až 23. prosince úřady zaevidovaly 27 nových výzev, které se týkají 753 pozemků a šesti staveb, sdělila dnes ČTK mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková. Církve mají možnost podávat žádosti o vydání majetku do konce roku. Čísla shrnující všechny žádosti by podle mluvčí Státního pozemkového úřadu Moniky Machtové měla být dostupná v řádu týdnů.

Při podávání žádostí neplatí, že o datu podání rozhoduje razítko pošty. Podle zákona musí příslušné instituce žádost obdržet do 12 měsíců ode den nabytí účinnosti zákona. "Konec lhůty připadá na 1. leden 2014, avšak protože tento den je státním svátkem, přesouvá se poslední den lhůty (...) na 2. leden 2014; do toho dne musí povinná osoba výzvu obdržet, nepostačí její podání na poštu v tento den," řekla Ješátková. Pokud někdo zjistí, že výzvu už nestihne odeslat tak, aby byla poštou doručena v termínu, může ji doručit osobně a nechat si toto předání potvrdit.

Celkem od počátku roku církve podaly 3319 žádostí o vydání 71.282 pozemků a 891 staveb. Několik žádostí se týká také movitých věcí. O několika z nich stát již po uplynutí půlroční lhůty rozhodl, že budou vráceny - Národní galerie vydá gotické desky tvořící Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z rovněž středověkého Puchnerova oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense.

Národní památkový ústav dostal v červnu výzvu k vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře; o jeho vydání se rozhodne v lednu. Mezi další památky, o které církevní společnosti požádaly, patří hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Státní pozemkový úřad, který má v rámci restitucí vydávat církvím zemědělskou půdu a budovy, do 23. prosince uzavřel s církvemi 43 dohod o vydání celkem 237 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 200,37 hektaru. Schváleno bylo ke stejnému datu 11 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 22 pozemků a dvě budovy, celkem 6,5 hektaru nemovitostí. Vzhledem k tomu, že v posledních týdnech oproti předchozímu období letošního roku dramaticky narostl počet zaslaných výzev, budou údaje aktualizovány během ledna, uvedl úřad na svých internetových stránkách.

Podle dřívějších vyjádření pozemkového úřadu by stát mohl církvím vrátit až 30.000 hektarů zemědělské půdy. Lesy ČR blokují pro restituce asi 142.000 hektarů lesních pozemků, což je zhruba 11 procent lesů, na kterých hospodaří. Církvím by se mohlo vrátit takřka 900 budov a staveb, z nichž více než 300 představují zemědělské objekty. Restituce se vztahují také asi na 120 bytových domů, tři kláštery, stejný počet zámků a několik set rybníků.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
52%
 
Spíše ano
26%
 
Ne
19%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 42)