Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Národní galerie dostala od církví celkem 34 žádostí o vydání pěti stovek artefaktů

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 9. ledna 2014 17:46
Národní galerie dostala od církví celkem 34 žádostí o vydání pěti stovek artefaktů

Národní galerie spravuje největší sbírku výtvarného umění v Česku
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Národní galerie v Praze dostala do 2. ledna celkem 34 žádostí od církevních společností o vydání více než pěti stovek uměleckých děl. ČTK to dnes řekla mluvčí galerie Eva Kolerusová. Z celkového počtu žádostí jich 25 přišlo v druhé polovině prosince. "V současné době běží šestiměsíční zákonná lhůta, v níž strany, které žádají, mají dokázat oprávněnost svých nároků. A současně NG bude prověřovat tyto nároky ve svých archivech a dokumentech," doplnila mluvčí. 

O prvních žádostech, které NG obdržela v květnu, již rozhodla ve prospěch žadatelů. Jde o cyklus devíti obrazů tvořících Vyšebrodský oltář, čtyři obrazy z Křížovnického oltáře a dva obrazy Petra Paula Rubense. Zejména Vyšebrodský cyklus je významnou památkou starého umění a důležitou součástí sbírek NG; stejně jako další díla, o jejichž vydání galerie již rozhodla, by ale po dohodě s církví měl v expozici zůstat jako dlouhodobá zápůjčka. 

Mezi dalšími díly, o které církve požádaly, patří k těm významným Madona z Veveří, jejíž autorství je taktéž připisováno Mistru Vyšebrodského oltáře. "Žádost byla doručena 20. prosince. Podrobnější informace budou předmětem tiskové konference 16. ledna ve Veletržním paláci," uvedla mluvčí. 

Církve mohly o vydání majetku na základě zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi žádat celý loňský rok. Celkem podaly 3.319 žádostí o vydání 71.282 pozemků a 891 staveb. Několik žádostí se týká právě také movitých věcí, především uměleckých děl, o jejichž vydání byla požádána Národní galerie. Mezi nemovitými památkami, o něž církve požádaly, je třeba kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře či zámek v Kroměříži.  

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)