Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

V Berlíně se otevírá výstava věnovaná Janu Husovi

Kultura / vlu / ČTK / 17. ledna 2014 10:34
V Berlíně se otevírá výstava věnovaná Janu Husovi

Upálení mistra Jana Husa vyobrazené v Jenském kodexu z druhé poloviny 15. století
Autor: Nm.cz

Berlín - Výstava věnovaná postavě českého církevního reformátora Jana Husa se dnes otevírá na zastoupení německé spolkové země Bádensko-Württembersko v Berlíně. Akce uspořádaná Bádenským zemským muzeem předznamenává větší cyklus výstav, které v letošním roce připomenou šestisté výročí zahájení Kostnického koncilu, který vyřešil schizma v katolické církvi, ale zároveň neblaze proslul i Husovým upálením.

"Mistr Jan Hus byl nejen fascinující osobností, nýbrž silně ovlivnil i průběh církevních dějin," řekl bádensko-württemberský ministr pro spolkovou radu Peter Friedrich a zdůraznil, že Husovy myšlenky vyústily v církevní reformaci. "Výstavou chceme zdůraznit význam jeho osoby a vliv jeho působení až do dnešní doby. Velmi mě těší, že došlo k této výstavě v prostorách našeho zastoupení v Berlíně," doplnil Friedrich.

Hlavním exponátem výstavy je část textilie, která údajně pochází z Husova pláště. Látka je mimořádná, protože po Husově upálení v červenci 1415 bylo vše, co na hranici zbylo, vhozeno do Rýna, aby se zabránilo kultu českého kazatele. Švýcarští vědci ale při rozboru textilie došli k závěru, že pochází ze závěru 14. století a hodí se ke skromným nárokům typickým pro středověké žebravé řády, a proto by útržek skutečně mohl být součástí Husova oděvu.

Na výstavě je rovněž k vidění vidění faksimile kroniky Richentala, která názornými ilustracemi dokumentuje proces a upálení Husa. Vystavena je také například pamětní schránka ze dřeva stromu, který údajně vyrostl na místě hranice.

Výstava o Husovi potrvá v Berlíně do 5. února. V dubnu na ni v Kostnici naváže velká výstava věnovaná samotnému koncilu, která bude otevřena až do září.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
26%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
9%
 
ne
49%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
15%
 
(Počet hlasů celkem: 99)