Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Při vzpomínce na transporty zazní i vzpomínky přeživších

Domácí zpravodajství / kir / ČTK / 22. ledna 2014 10:32
Při vzpomínce na transporty zazní i vzpomínky přeživších

Synagoga v Plzni
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Plzeň - Na oběti transportů, které v lednu 1942 odvezly z Plzně víc než dva a půl tisíce židovských obyvatel, vzpomenou v neděli 26. ledna ve Velké synagoze plzeňští křesťané a židé. Plzeň je jedním z mála míst, kde se pravidelně každý rok scházejí. Společné setkání se letos koná pošesté a zazní během něj i vzpomínky lidí, kteří transporty přežili, řekl dnes ČTK evangelický farář Karel Šimr.

"Podnět pro tato vzpomínková shromáždění zavdal pochod extremistů Plzní v roce 2008. Tehdy jsme si řekli, že nechceme jen vyjádřit chvilkový nesouhlas s aktivitami neonacistů, ale považujeme za důležité společně připomínat osudy našich židovských spoluobčanů každoročně," řekl pastor Křesťanského společenství Plzeň a spoluorganizátor akce Karel Řežábek. Proti extremistům se tehdy v Plzni vzedmula vlna odporu a lidé na shromážděních v katedrále a před Velkou synagogou vyjádřili solidaritu s židy a vystoupili proti antisemitismu a extremismu. Od té doby každoročně lednové vzpomínkové setkání a připomínku transportů pořádá plzeňská židovská obec a ekumenické setkávání plzeňských církví.

Při shromáždění nazvaném Židé a křesťané společně zazní například osobní vzpomínky na transporty Tomana Broda a Ruth Hálové, vystoupí předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek. O duchovní část programu se postarají zamyšlením plzeňský biskup František Radkovský a závěrečnou modlitbou vrchní zemský rabín Efraim Karol Sidon, doplnil Řežábek.

Nacisté odvlekli v roce 1942 do koncentračního tábora v Terezíně 2605 Židů z Plzně a okolí. První transport odjel z Plzně 18. ledna, následovaly další dva 22. a 26. ledna 1942. Nejstarší byla devadesátiletá žena, nejmladší osmiměsíční děvčátko. Pouze 112 jejich účastníků se po válce vrátilo domů, dodal Šimr. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
50%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 202)