Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církve již požádaly o 96 tisíc pozemků a 1742 staveb

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 28. ledna 2014 9:34
Církve již požádaly o 96 tisíc pozemků a 1742 staveb

Poutní kostel Sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Autor: Flickr.com / Craig Elliott / Creative Commons

Praha - Církve podle zatím sečtených údajů podaly v rámci restitucí 4424 žádostí o vydání 96.099 pozemků a 1742 staveb. Vyplývá to ze souhrnu ministerstva kultury aktualizovaného k 23. lednu. Církve a náboženské společnosti mohly o vydání majetku požádat do konce roku. Vzhledem k výraznému nárůstu v posledních týdnech loňska bude počet výzev dále aktualizován, uvedlo ministerstvo na webu. Největší část žádostí připadá na Státní pozemkový úřad a Lesy České republiky.

Podle údajů pozemkového úřadu, na který přišla víc než polovina všech žádostí, se do 23. ledna podařilo uzavřít 48 dohod na vydání 249 pozemků a čtyř staveb o celkové výměře 206,2 hektaru. Zatím z toho bylo schváleno 16 dohod, na jejichž základě by církve měly dostat 63 pozemků a dvě stavby o celkové výměře 81 hektarů.

Ministerstvo kultury upozornilo, že vzhledem k dramatickému nárůstu výzev v posledních týdnech loňského roku se bude jejich konečný počet dále aktualizovat. Ze zveřejněných statistik vyplývá, že v týdnu od 16. do 23. ledna přibylo v seznamu 272 žádostí o vydání téměř 6800 pozemků a 34 staveb.

K dalším institucím, na něž se církve obracely, patří například Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Povodí Vltavy nebo ministerstvo zemědělství. Z památek církevní společnosti požádaly třeba o vydání kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Církve a náboženské společnosti si v restitucích nárokují také movité věci. Třeba Národní galerie už dříve uvedla, že eviduje přes 30 žádostí o vydání více než 500 soch, obrazů, grafických listů a kreseb. Zjistila ale, že podstatnou část artefaktů již církvím stát vydal. Výzvy k vydání výtvarných děl eviduje také Národní památkový ústav, celkem i včetně žádostí o vydání staveb se u něj podle údajů z počátku ledna sešlo 37 výzev. Více než 90 žádostí o vydání hlavně pozemků ke konci loňska zaregistrovalo ministerstvo obrany.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím.

O rozsahu restitucí, jak jej vymezuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, chce ale ještě se zástupci církví jednat připravovaná koaliční vláda.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
6%
 
Ne
19%
 
Nevím
6%
 
(Počet hlasů celkem: 344)