Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Státní pozemkový úřad požaduje sto dalších zaměstnaců kvůli vyřizování církevních restitucí

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 7. února 2014 10:56
Státní pozemkový úřad požaduje sto dalších zaměstnaců kvůli vyřizování církevních restitucí

Ilustrační foto: Arcibiskupský palác v Praze
Autor: Wikipedia.org / Sokkk y / Creative Commons

Praha - Státní pozemkový úřad má prý problémy s nízkým počtem zaměstnancům. Proto prý nezvládá agendu spojenou s církevními restitucemi. Razantní snížení počtu zaměstnanců nastalo za ministra zemědělství Petra Bendla (ODS). Šéf úřadu Petr Šťovíček proto zažádal nového ministra Mariana Jurečku (KDU-ČSL) o dočasný nábor 100 nových lidí. To by si podle Šťovíčka vyžádalo asi 50 milionů korun.

"My jsme museli loni projít razantním propouštěním, my jsme museli propustit 350 zaměstnanců," uvedl Šťovíček. Rozsáhlé propouštění nařídil ministr Bendl. Počet zaměstnanců úřadu měl po něm dosáhnout 1100. Bendlův následovník Miroslav Toman po jednání se Šťovíčkem tento požadavek zmírnil na 1200.  "My se potýkáme s velkou vytížeností našich zaměstnanců," podotkl ředitel s tím, že k velkému nárůstu agendy došlo především v závěru roku. Většina církevních institucí totiž žádost o navrácení majetku nechala až na samotný závěr roku, přestože o něj mohla žádat po celý rok 2013. "Potřebovali bychom posílit na 1300," dodal. Požadovaného stavu by chtěl dosáhnout "co nejrychleji".

Šťovíček svůj požadavek přednesl na pondělní schůzce Jurečkovi. Ten si o něj vyžádal podklady v nichž má Šťovíček vyčíslit své požadavky a také doložit tvrzení o enormní vytíženosti zaměstnanců. Ředitel má obavy z toho, že by úřad do budoucna mohl mít problémy a čelit sankcím, protože by jeho úředníci nezvládali dodržovat zákonné lhůty pro správní řízení. "Rozhodně by se výzvy zpracovávaly důsledněji a činnost úřadu by byla určitě lepší," míní Šťovíček. Ten doufá, že nové zaměstnance se případně podaří najít hlavně mezi odborníky, kteří se v minulosti zabývali necírkevními restitucemi, tedy podobnou agendou.

Pro případná navýšení rozpočtu úřadu z peněz ministerstva zemědělství je potřeba souhlas ministerstva financí. "Jedná se o enormní nárůst agendy, který je dočasný, není to záležitost dlouhodobá," argumentuje Šťovíček.

Státní pozemkový úřad vznikl k 1. lednu 2013 transformací Pozemkového úřadu a sítě pozemkových úřadů. S transformací bylo spojeno rozsáhlé propouštění, které mělo přinést úspory v řádu stovek milionů korun. Kromě církevních i občanských restitucí zemědělských nemovitostí se úřad zabývá také správou a prodejem státní zemědělské půdy. Do jeho agendy spadá také problematika ochrany zemědělské půdy před erozí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
52%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
16%
 
Ne
12%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
20%
 
(Počet hlasů celkem: 64)