Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Papež reformuje kurii - vznikne ekonomický sekretariát

Ze světa / juml / ČTK / 24. února 2014 14:19
Papež reformuje kurii - vznikne ekonomický sekretariát

Papež František v Evropském parlamentu
Autor: Pavlína / Hájková

Vatikán - Papež František učinil bezmála rok po nástupu do úřadu první významnou změnu ve struktuře vatikánského aparátu, takzvané kurie. Ustavil nové oddělení pro dohled nad veškerými ekonomickými záležitostmi a také funkci generálního auditora, informovala dnes agentura Reuters. Podle italských médií papež zveřejní podrobnosti administrativní reformy v dekretu motu proprio, jehož znění otiskne ještě dnes vatikánský list L'Osservatore Romano.

Dokumentem zvaným motu proprio (v překladu "z vlastní iniciativy") mohou papežové menšími změnami zasahovat do kanonického práva a církevních procedur. O změnách v papežské kurii se ve Vatikánu hovořilo už dlouho a František je připravoval prakticky od doby, co byl loni v březnu zvolen do čela katolické církve. Už v dubnu 2013 totiž ustavil poradní skupinu, která měla návrh administrativní reformy vypracovat.

Nový sekretariát pro ekonomické otázky - jakési ministerstvo hospodářství - povede australský kardinál George Pell a v jeho širším vedení budou kromě duchovních i laici.

Papež František zdědil po svém předchůdci Benediktovi XVI. církev, jež zápasí i s údajnou korupcí a vnitřními boji v centrální správě. Problémy provázejí i fungování vatikánské banky, která čelila kritice, že nedodržuje standardy boje proti praní špinavých peněz.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
50%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
42%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 48)