Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Církve pročetly a odmítly návrh ČSSD a ANO na snížení finančních náhrad

Domácí zpravodajství / MiH / ČTK / 24. února 2014 18:21
Církve pročetly a odmítly návrh ČSSD a ANO na snížení finančních náhrad

Mons. Tomáš Holub
Autor: ČBK

Praha - Zástupci církví prostudovali a odmítli materiál ČSSD a ANO navrhující snížení finančních náhrad za nevydaný majetek o 13 miliard korun. Bod po bodu se v dokumentu dají ukázat chyby, řekl dnes ČTK generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub. Církve si podle něho mohly nárokovat náhrady o desítky procent vyšší, než je současných 59 miliard korun navýšených o inflaci během 30 let, ale ustoupily. 

"My dneska máme připraveny přesně naše velmi zásadní výhrady k jednotlivým bodům, protože se domníváme, že ten materiál, jestli něco dokazuje, tak, že se církev zřekla mnoha věcí, nikoliv opačně," uvedl Holub. Náboženské společnosti podle něho nepřijaly ani jednu připomínku dvojice vládních stran. 

"My odmítáme naprosto všechny, protože oni vycházejí z axiomatu, že církev je zvýhodněna, a tam se bod po bodu dá ukazovat, že buď ta interpretace u nich je chybná, anebo to z toho nevyplývá," řekl také o dokumentech, nad nimiž příští nebo přespříští týden zasedne dvojice expertů obou vyjednávacích stran. Po nich se znovu sejdou i kompletní vyjednávací týmy. 

Zatím našly shodu jen na tom, že ministerstvo kultury bude nově zveřejňovat zprávy o hospodaření církví, v nichž budou obsaženy i údaje, kolik církve daly nebo dají na veřejně prospěšné účely. Hlavní požadavek sociálních demokratů a hnutí ANO na snížení objemu finančních restitucí zatím neprošel, a ani se to nedá očekávat. 

Holub dnes zopakoval, že církve již v otázce restitucí ustoupily. Kdyby požadovaly navrácení veškerého majetku, který jim byl komunistickým režimem zcizen, musely podle něj být finanční náhrady výrazně vyšší. "Je to věc, která by určitě šla v desítkách procent nahoru," uvedl. 

V dalších jednáních se zástupci stran se náboženské organizace chtějí více zaměřit i na témata jako například postavení církví ve společnosti. K závazku, že velkou většinu získaných finančních prostředků použijí církve na veřejně prospěšné účely, se podle Holuba nechystají. Nepočítají prý v řádu let, ale staletí, "a tím pádem nemůžeme závazně deklarovat, že peníze projíme hned," poznamenal také. 

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Loni církevní restituce schválil i Ústavní soud. 

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)