Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Termín předání Zelené hory v restitucích je nejasný

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 25. února 2014 10:39
Termín předání Zelené hory v restitucích je nejasný

Ilustrační foto - Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou
Autor: Wikipedia.org / Anna Prokopová / Creative Commons

Žďár nad Sázavou/Praha - Termín podpisu dohody mezi Národním památkovým ústavem (NPÚ) a církví o vydání poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou v rámci takzvaných církevních restitucí stále není jasný. NPÚ stále nemá k dispozici všechny dokumenty potřebné k posouzení žádosti. Dokumenty by mohly být doplněny na jednání mezi zástupci NPÚ a Biskupství brněnského v první polovině března. ČTK to sdělila Simona Juračková z oddělení vnějších vztahů NPÚ.

"NPÚ si nad rámec svých povinností vyžádal další doplnění, aby získal maximum informací vztahujících se k areálu a jeho přechodu na stát," uvedla Juračková. Národní archiv, archiv ministerstva kultury, Státní okresní archiv Žďár nad Sázavou a Městský úřad Žďár nad Sázavou podle ní žádosti NPÚ vyhověly a dohledané dokumenty zaslaly, jediné biskupství zatím nezareagovalo. "Předpokládáme toto doplnění na osobní schůzce se zástupci Biskupství brněnského v první půlce března," dodala Juračková.

Výzvy k vrácení majetku, které přišly do NPÚ, jsou podle generální ředitelky NPÚ Naděždy Goryczkové často nekompletní a je třeba vyzývat žadatele k jejich doplnění. NPÚ navíc dělá vlastní rozsáhlá šetření. "Vykonáváme více úkonů, než nám zákon ukládá, abychom si byli jisti, že jednotlivé žádosti vyhodnocujeme nezpochybnitelně," dodala Goryczková. NPÚ dodané dokumenty posuzuje ve spolupráci s externí advokátní kanceláří.

V případě církevních restitucí je podle údajů NPÚ povinnost dokázat křivdu na straně žadatele. Ten musí prokázat, že požadovaný majetek náležel do původního majetku příslušné církve. Současně musí doložit případné právní nástupnictví a některé další údaje.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je jednou z nejvýznamnějších památek, které by měly být vráceny církvi. Mezi další památky, o které církevní společnosti požádaly, patří například hrad Bouzov, klášter Porta Coeli v Předklášteří, Sázavský klášter, zámky Týniště, ve Žďáru nad Sázavou či v Kroměříži.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Zúčastnili jste se některé lednové ekumenické bohoslužby?
ano
27%
 
ano, ale v jiném měsíci v roce
8%
 
ne
53%
 
nechodím do kostela na žádné bohoslužby
12%
 
(Počet hlasů celkem: 127)