Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Peníze z finanční náhrady podpoří v olomoucké arcidiecézi opravy památek i sociální projekty

Domácí zpravodajství / MiH / Ado.cz / 3. března 2014 17:45
Peníze z finanční náhrady podpoří v olomoucké arcidiecézi opravy památek i sociální projekty

Katedrála sv. Václava v Olomouci
Autor: Wikipedia.org / xkomczax / Creative Commons

Olomouc - Arcibiskupství olomoucké již obdrželo první splátku finanční náhrady za majetek, který není možné vydat v rámci majetkového vyrovnání. Její největší díl bude investován tak, aby generoval zisk a ten financoval chod církevních institucí. Zbytek nicméně pomůže mnoha dílčím projektům - opraví se tak řada památek či škol a připravují se i některé sociální projekty.

Pro letošní rok činila splátka finanční náhrady, určená olomouckému arcibiskupství, celkem 226 milionů korun. Tato částka bude postupně rozdělena na nejrůznější účely. Hlavním smyslem finanční náhrady je umožnit církvi, aby se osamostatnila a přestala být závislá na platbách od státu. Přijaté peníze tedy musí být použity tak, aby generovaly zisk a umožnily do budoucnosti finanční zajištění.

Toho chce Arcibiskupství olomoucké dosáhnout dvojí cestou. Největší část přijaté splátky bude investována do finančních produktů ve čtyřech peněžních ústavech. Menší část pak bude odložena stranou, aby mohla být použita k nutným opravám nově nabytého majetku a k jeho uvedení do takového stavu, aby mohl začít fungovat jako výdělečný. Toto zatím nebylo možné uskutečnit, neboť ani po uplynutí zákonné lhůty určené k prozkoumání podaných žádostí o navrácení majetku dosud Arcibiskupství olomoucké nedostalo zpět téměř žádný majetek.

Další část finanční náhrady pak bude použita k investicím do majetku, který není výdělečný, ale pomáhá církvi naplňovat její poslání. Jedná se zejména o financování církevních škol a charitních zařízení i opravy památek. Mnoho z těchto budov je ve stavu vyžadujícím rekonstrukci a olomoucké arcibiskupství hodlá použít peníze z náhrad tak, aby objekty mohly dále sloužit.

Největší z těchto projektů v současnosti končí na Velehradě, kde byl za významné spoluúčasti EU rekonstruován celý poutní areál včetně baziliky s celkovými náklady ve výši stovek milionů korun. Z menších projektů stojí za zmínku opravy památkově chráněných far, jejichž rekonstrukce je často nad síly farnosti. Arcibiskupství připravuje také některé sociální projekty.

Poslední část finanční náhrady pak bude odvedena na účely dohodnuté v rámci celé katolické církve v ČR: financování celorepublikových aktivit a příspěvky do rezervního a solidárního fondu.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Přejete si mít euromince s vyobrazením svatého Václava nebo Jana Husa?
Ano
56%
 
Ano, ale k výběru jedné z osobností mám výhrady
22%
 
Ne
5%
 
Určitě ne, jsem proti zavedení eura
17%
 
(Počet hlasů celkem: 18)