Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Pohřeb malíře Šerých bude v pondělí, mši celebruje Duka

Domácí zpravodajství / juml / apha.cz / 28. března 2014 8:37
Pohřeb malíře Šerých bude v pondělí, mši celebruje Duka

Jaroslav Šerých
Autor: Wikipedia.org / Jindřich Nosek / Wikimedia Commons

Praha - V neděli 23. března 2014 zemřel ve věku 86 let malíř, grafik a ilustrátor Jaroslav Šerých, jehož dílo je zastoupeno v mnoha galeriích a je rovněž součástí mnoha sakrálních prostor. Poslední rozloučení se bude konat v pondělí 31. března od 10.00 hodin v kostele sv. Jiljí. Mši svatou bude celebrovat kardinál Duka.

V kondolenčním dopise manželce mistra Šerých a jeho rodině pražský arcibiskup píše: „Celý národ se loučí s jedním z nejvýznačnějších současných umělců. Loučí se, jak říkalo mnoho jeho kritiků, s knížetem abstrakce. Ale i ten nejméně pozorný divák a odpůrce abstraktního umění na velké mozaice sv. Zdislavy a její rodiny v kapli u sv. Jiljí pozná, že Zdislavin manžel Havel Markvartic připomíná muže, který naši zemi vrátil na mapu svobodných demokratických států,“ a dodává: „Rmoutí mě, že typickým příkladem dneška je osud mozaiky Dobrého pastýře, kterou překrývá regál s módní obuví. Kam kráčí náš národ? Co jiného než umění našich velikánů můžeme předložit světu?“

Jaroslav Šerých se narodil 27. února 1928 v Havlíčkově Brodě. V roce 1957 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze u prof. Vlastimila Rady a prof. Vladimíra Pukla a vzápětí vstoupil do spolku grafiků Hollar. Doménou jeho díla byla monumentální malba, stejnou měrou se ale věnoval i grafice. Ilustroval řadu literární textů českého i světového písemnictví. Je autorem např. kanonizačního obrazu Svatá Zdislava v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Olomouci či velké mozaiky sv. Zdislavy a její rodiny v kapli kostela sv. Jiljí v Praze. Jeho dílo je zastoupeno ve třech desítkách galerií doma i ve světě.

V roce 2008 mistrovi Šerých udělil prezident Václav Klaus medaili za zásluhy, Česká biskupská konference mu udělila Řád sv. Cyrila a Metoděje.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Považujete požadavky německé katolické církve za přehnané?
Ano, nejsou v souladu s tradicí a vývojem v celé církvi
39%
 
Spíše ano
3%
 
Ne, odpovídají současné realitě a znamení doby
57%
 
Spíše ne
1%
 
(Počet hlasů celkem: 182)