Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Trapistická piva slaví stále větší úspěchy, poptávka po nich stoupá

Ze světa / MiH / ČTK / 29. března 2014 9:39
Trapistická piva slaví stále větší úspěchy, poptávka po nich stoupá

Ukázka z produkce trapistického klášterního pivovaru v belgickém Rochefortu
Autor: Wikipedia.org / Riflemann / Creative Commons

Rochefort (Belgie) - Trapistická piva slaví nebývalé úspěchy. Ať jsou světlá, jantarové barvy či tmavá, trapistická piva se šíří v Belgii, zemi svého původu, ale také ve Francii, Spojených státech a i jinde ve světě. "Poptávka převyšuje nabídku a stoupá všude ve světě, ačkoli jsme se nikdy nesnažili zvyšovat prodej," říká s uspokojením mluvčí Mezinárodní trapistické asociace François de Harenne. 

Jestliže dnes pivovary jako je Orval, Chimay, Westmalle, Rochefort nebo Westvleteren vzkvétají, je to především díky uznávané kvalitě jejich svrchně kvašeného piva. Westvleteren, vyráběný na západě Belgie, je přitom už několik let považován za nejlepší pivo na světě. "Trapisté mají bohatou historii, o niž se milovníci piva stále více zajímají," vysvětluje ředitel pivovaru kláštera Rochefort Thierry Fourneau. "Církevní charakter našich piv je považován za záruku kvality a autentičnosti," dodává de Harenne. 

Aby pivo mohlo být považováno za trapistické, musí splňovat přísné podmínky: musí se vařit v opatství cisterciáckého řádu přísné observance, kde žijí mniši podle přísných zásad klášterního života hlásaných svatých Benediktem. Musí se vařit pod dohledem mnichů a část zisku musí jít na sociální účely. Mniši z Rochefortu tak ročně rozdělují rodinám v tísni, misiím a potřebným klášterům jeden milion eur (27 milionů Kč) z celkového obratu sedm milionů (189 milionů Kč), uvádí jejich převor Luc. "Zisk pro nás není samoúčelem. Vaříme pivo, abychom zajistili existenci našeho opatství a pomáhali druhým," zdůrazňuje. 

Jediný trapistický pivovar mimo Evropu, klášter Spencer v Massachusetts na severovýchodě Spojených států, se pustil do vaření piva, aby měl peníze na rostoucí náklady na zdravotní péči pro svých 68 mnichů. Klášter Rochefort v tichém údolí belgických Arden má jen 13 mnichů ve věku od čtyřiceti do osmdesáti let, zatímco ve 30. letech jich tam bylo 80. V pivovaru, který vyrobí 40.000 hektolitrů piva ročně, je zaměstnán tucet civilistů. 

Kláštery zvyšují své výrobní kapacity jen velmi umírněně. "Nelze si představit velké pivovary s malými církevními komunitami. Dbáme především na dodržování našich principů," zdůrazňuje François de Harenne. Rochefort proto chce přilákat mnichy ze zahraničí, zejména z Francie. Produkce deseti trapistických pivovarů dosahuje 460.000 hektolitrů ročně, z toho 170.000 vyrábí jen klášter Chimay. Hlavním odbytištěm jsou podle agentury AFP země Beneluxu. 

"Potenciálním zákazníkům jsme bohužel většinou nuceni říkat 'ne'," poznamenal Benoît Minet, pověřený v Rochefortu obchodními vztahy. Pivovar Orval tak odmítá vstoupit na nové trhy a omezuje objem dodávek zákazníkům, aby nevyčerpal zásoby. Trapistické pivo je nejvyhledávanější, avšak vzácné. Pivo Westvleteren se prodává jen v klášteře a je třeba si ho předem telefonicky zamluvit. Výjimečně se jeden týden v roce 2011 prodávalo v supermarketech, když mniši potřebovali peníze na opravu kláštera. 

Asociace trapistických piv se koncem loňského roku rozšířila o dva nové pivovary, v nejbližší budoucnosti už ale žádný další pivovar přijmout nehodlá. Ve Francii se trapistickému pivu nejvíce blíží pivo z kláštera Mont des Cats. Klášter prodává pivo pod svým jménem, ale nemůže používat označení "trapistické", poněvadž se mok nevaří v jeho budovách, ale v zařízeních kláštera Chimay. 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
24%
 
Ne
25%
 
Nevím
2%
 
(Počet hlasů celkem: 53)