Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Litoměřicích si připomněli výročí úmrtí kardinála Trochty (Aktualizováno)

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 5. dubna 2014 22:27
V Litoměřicích si připomněli výročí úmrtí kardinála Trochty (Aktualizováno)

Štěpán Trochta jako litoměřický biskup kolem roku 1970
Autor: Wikimedia.org

Litoměřice - Desítky lidí se dnes v Litoměřicích připomněly čtyřicáté výročí smrti někdejšího biskupa a kardinála Štěpána Trochty. U biskupské hrobky na městském hřbitově se sešly po 15:00, tedy v době, kdy v roce 1974 kardinál, roky pronásledovaný komunistickým režimem, po dlouhotrvajícím výslechu a šikaně zemřel. 

„Ve světě, ve kterém pan kardinál žil a v jakém žijeme my, nebylo nic důležitějšího než vydávat svědectví o Kristu, a to důsledně, opravdově, ne na oko. I za cenu utrpení a bolesti,“ řekl litoměřický biskup Jan Baxant.

Štěpán Trochta se narodil 26. března 1905 ve valašské vesnici Francova Lhota. Po první světové válce odešel studovat na arcibiskupské gymnázium v Kroměříži, matčina nemoc jej však přinutila studia přerušit. Později jej zájem o kněžské povolání přivedl do salesiánského učiliště v Itálii. Ve studiích pokračoval na turínské teologické univerzitě a v roce 1932 byl vysvěcen na kněze.

Za druhé světové války jej pomoc ohroženým účastníkům odboje a židovským spoluobčanům stála nejprve zatčení a transport do Terezína a poté tříletý pobyt v nacistických koncentračních táborech Mauthausen a Dachau.

Papež Pius XII. jej v roce 1947 jmenoval sídelním biskupem litoměřické diecéze. Na jaře 1948 se stal mluvčím delegace biskupů jednajících s představiteli komunistické moci. V roce 1951 pod tlakem podepsal slib věrnosti republice. V té době byl internován ve svém litoměřickém sídle a ke složení slibu byl násilně odvezen. O tři roky později byl za údajnou protistátní činnost odsouzen k pětadvacetiletému vězení.

Z komunistických věznic vyšel na základě amnestie v roce 1960 a poté pracoval jako stavební dělník a údržbář. Plné rehabilitace se dočkal až v roce 1968, kdy se také znovu ujal biskupského úřadu v litoměřické diecézi. O rok později jmenoval papež Pavel VI. biskupa Trochtu kardinálem.

Těžce nemocný kardinál musel čelit odposlechům, zabavování písemností a nátlaku ze strany totalitních institucí dohlížejících na činnost církve. Po jednom z vyčerpávajících jednání s krajským církevním tajemníkem Trochta 6. dubna 1974 v Litoměřicích zemřel.

Komunistický režim hlídal i Trochtův pohřeb, řadě lidí nebylo umožněno na něj přijet. Přesto na něj přišla asi tisícovka lidí. "Všechny ulice tehdy hlídali estébáci. Zastrašovali nás, abychom na pohřeb nechodili,“ řekla ČTK jedna z pamětnic. Pohřbu se zúčastnil i tehdejší krakovský arcibiskup Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II.

Kardinál Trocha obdržel v roce 1992 posmrtně Řád T. G. Masaryka.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
49%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
29%
 
(Počet hlasů celkem: 105)