Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Papež František odsloužil velikonoční vigilii v bazilice svatého Petra

Ze světa / vlu / ČTK / 20. dubna 2014 8:57
Papež František odsloužil velikonoční vigilii v bazilice svatého Petra

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio je 266. papež katolické církve
Autor: Wikipedia.org / Gabriel Andrés Trujillo Escobedo / Creative Commons

Vatikán - Papež František včera za přítomnosti tisíců věřících a poutníků odsloužil v bazilice svatého Petra velikonoční vigilii a pokřtil deset věřících, včetně tří dětí. Tato bohoslužba připomíná křesťanům Ježíšovo zmrtvýchvstání a bývá nejdelší v církevním roce. 

V katolickém kalendáři je tato "noc nocí" spojena se zapalováním ohňů před kostely a zažehávání velikonočních svící vnášených pak do chrámů jako symbol světla, které s Kristem přišlo do světa. Součástí vigilie bývají i křty, většinou dospělých lidí, kteří se rozhodli stát se křesťany. Papež letos pokřtil deset lidí ve věku od sedmi do 58 let, a to z Běloruska, Itálie, Francie, Vietnamu, Libanonu a Senegalu.

Obřad znamená konec kajícného období půstu, který začal na popeleční středu 5. března. Ve Svatopetrském chrámu se při bohoslužbě také opět rozezněly zvony, které utichly ve čtvrtek, aby tak připomněly Kristovu smrt. Ve své homilii papež upozornil na to, jak Ježíšova smrt otřásla vírou apoštolů a jak jejich víru opět obnovila žena, která našla prázdný Ježíšův hrob po jeho vzkříšení.

"Jejich vírou to naprosto otřáslo, zdálo se, že všechno skončilo, všechny jejich jistoty se rozpadly a jejich naděje zemřely. Ale nyní, ta zpráva ženy, tak neuvěřitelná, k nim přišla jako paprsek světla ve tmě," uvedl papež. Vyzval současně posluchače, aby znovu objevili ve svém životě směr stejným způsobem, jakým apoštolové znovu nalezli svoji víru.

Ježíšovo zmrtvýchvstání oslaví křesťané naplno až dnes na Velikonoční neděli, kdy papež František povede na vatikánském Svatopetrském náměstí velikonoční mši, vyhlásí velikonoční poselství a v poledne udělí požehnání Urbi et Orbi (Městu a světu). U předchozích papežů při této příležitosti zaznívaly pozdravy v desítkách jazyků včetně češtiny.

Zhruba dvě desítky floristů z Nizozemska měly dnes na starosti výzdobu náměstí svatého Petra. Celkem bylo umístěno před chrám 42.000 květin a zahradních rostlin. Květy jsou tradičním dárkem holandských pěstitelů květin, napsala agentura APA.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Jak jste se účastnili bohoslužeb během nouzového stavu?
Chodil(-a) jsem i nadále do kostela
43%
 
Aktivně jsem se účastnil(-a) on-line bohoslužeb
23%
 
Sledovali jsme přenosy v televizi, v rádiu atp.
12%
 
Slavili jsme rodinné bohoslužby
10%
 
Využil(-a) jsem čas pro "duchovní prázdniny"
12%
 
(Počet hlasů celkem: 149)