Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Izraelská armáda začne povolávat Araby křesťanského vyznání

Ze světa / juml / ČTK / 23. dubna 2014 10:32
Izraelská armáda začne povolávat Araby křesťanského vyznání

Izraelská armáda v akci v Nábulusu
Autor: flickr.com / Israel Defence Forces

Jeruzalém - Izraelská armáda začne povolávat arabské občany křesťanského vyznání. Sdělil to armádní mluvčí, podle něhož služba pro Araby na rozdíl od Židů nebude povinná.

"Nepodřízení se příkazu nebude protizákonné," řekl. Arabové křesťanského vyznání se dosud mohli k vojenské službě hlásit dobrovolně. Podle izraelského rozhlasu se jich dobrovolně do armády ročně přihlásí asi sto, nově by jich mohlo být až tisíc. Armáda jim v nejbližších týdnech začne rozesílat povolávací rozkazy.

V Izraeli žije 1,5 milionu Arabů, takže tvoří pětinu občanů země. Z nich se ke křesťanství hlásí asi 130.000 lidí.

Arabové jsou na rozdíl od židovského obyvatelstva vyjmuti z povinnosti vojenské služby. Výjimka platila donedávna také pro ultraortodoxní židy, avšak soud a po něm loni v březnu také parlament ji zrušily. Ultraortodoxní tvoří asi desetinu z necelých osmi milionů občanů Izraele. Vojenská služba je povinná na tři roky pro muže a na dva pro ženy.

Povolávací rozkazy pro arabské křesťany komentoval kriticky křesťanský člen izraelského parlamentu Básil Ghattás z arabsko-židovské strany Hadaš. Podle něj se izraelská pravice snaží Araby vyznávající křesťanství oddělit od zbytku arabské komunity a vyvolávat v nich dojem, že k ní nepatří. Vyzval všechny, kdo dostanou povolávací rozkazy, aby je "poslali armádě zpět nebo spálili na veřejném místě, protože příštím krokem může být zavedení povinné služby".

Kněz řecké ortodoxní církve Gabriel Nadaf naopak krok armády ocenil. "Je třeba, aby příslušníci křesťanské komunity pochopili význam vojenské služby, aby se zapojili v zemi, v níž žijí, která je chrání a jejíž jsme občany," řekl.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Měla by církev umožnit ženám vedení bohoslužeb?
Ano
52%
 
Ano, ale pouze při jáhenské službě
4%
 
Ne
40%
 
V mé církvi již ženy slouží
4%
 
(Počet hlasů celkem: 50)