Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Zítra odlétá letecký speciál s poutníky do Lurd

Domácí zpravodajství / juml / red. / 30. dubna 2014 10:52
Zítra odlétá letecký speciál s poutníky do Lurd

Česká výprava do Lurd v roce 2013
Autor: lurdy.eu

Praha/Lurdy - Tradiční pouť do Lurd začíná ve čtvrtek 1. května, kdy z Prahy odlétá speciál s celkem 189 poutníky z Čech a Slovenska. Suverénní řád Maltézských rytířů těmito poutěmi navazuje na tradici, kdy ve středověku provázel poutníky ve Svaté zemi a o ty, kteří byli přepadeni nebo podlehli nemoci, pečoval ve špitálu v Jeruzalémě.

Letošní pouti se zúčastní 32 těžce nemocných, o které bude pečovat 52 dobrovolníků. Zbytek tvoří poutníci, mezi kterými jsou rovněž nemocní, kteří ale nejsou odkázáni na pomoc druhých. Česká výprava se tak stane součástí celosvětové pouti Řádu, na kterou každý rok jezdí tisíce lidí ze všech kontinentů

"Je opravdu dojemné, s jakou nadějí lidé do Lurd jezdí, i když málokdo se upíná na to, že právě u něho dojde k zázračnému uzdravení. Obdivuji také, s jakou pokorou pak z Lurd odjíždějí, jak chápou, že třeba i s tou nejtěžší nemocí je jejich život smysluplný a krásný. Všichni nemocní se tak domů vracejí posíleni. Já sám jsem zažil nespočet zázraků, o kterých nikdo nemluví. Jde právě o ty proměny, kdy nemocní nacházejí smysl svého utrpení, tedy proměny osobností, zažívají skutečné úlevy v trápení, či prostě jen setkání, ke kterým v Lurdech pravidelně dochází,“ uvedl organizátor české výpravy Ing. Tomáš Czernin.

Dobrovolníky z řad členů a příznivců Maltézského řádu čeká v Lurdech především časově náročná, ale naplňující pomoc nemocným. Tato pomoc je dnes hlavní náplní starého řádového hesla ‚Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum‘, tedy ‚Obrana víry a pomoc chudým‘. V Lurdech se tak spojují obě roviny života členů Maltézského řádu, služba víře v podobě uctění Panny Marie a služba trpícím v podobě pomoci pacientům. „Všichni jsme tu jen jako pomocníci našich pánů nemocných, jak členové Maltézského řádu nemocné nazývají, takže ani nemáme čas na soukromí či si třeba sednout na skleničku,“ vysvětlil Tomáš Czernin.

Členové Českého velkopřevorství se pouti zúčastňují pravidelně už od počátku 90. let, kdy se malá česká výprava připojila k rakouským spolubratrům. Od té doby zájem o pouť v České republice neustále roste a v roce 2008 bylo z Prahy poprvé vypraveno speciální letadlo naplněné poutníky.

 

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
52%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
20%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
26%
 
(Počet hlasů celkem: 93)