Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Ve Staré Boleslavi bude od neděle uložen ostatek svatého Václava

Domácí zpravodajství / vlu / ČTK / 16. května 2014 17:10
Ve Staré Boleslavi bude od neděle uložen ostatek svatého Václava

Ilustrační foto - lebka sv. Václava
Autor: ČBK / Markéta Jírů

Stará Boleslav (u Prahy) - V bazilice svatého Václava ve Staré Boleslavi bude od neděle natrvalo uložen jeden z ostatků patrona země, knížete Václava. Bude umístěn v relikviáři ve formě českého národního symbolu na místě zavraždění a prvního hrobu svatého Václava, řekl dnes ČTK kapitulní probošt ve Staré Boleslavi Libor Bulín. Ostatky svatého Václava byly přeneseny v 10. století ze Staré Boleslavi na Pražský hrad.

Relikvie bude do baziliky uložena při modlitbách za účasti kardinála Dominika Duky, začátek modliteb je naplánován na 18:00. "Tyto ostatky jsem přebíral z rukou pana kardinála Duky ve svatováclavské kapli pražské katedrály, kde je současný hrob svatého Václava už od 10. století, a to v den, kdy se připomíná přenesení ostatků z Boleslavi do Prahy," řekl Bulín.

Ostatek bude ve Staré Boleslavi uložen v relikviáři, který je dílem sochaře Josefa Václava Myslbeka. "Od neděle už zase ten nápis hrob svatého Václava bude věrohodný a pravdivý, protože tam aspoň část jeho ostatků bude spočívat," dodal Bulín. Relikvie bude podle něj přístupná veřejnosti a dobře viditelná.

Ve Staré Boleslavi se vždy 28. října koná za účasti tisíců lidí národní poutní mše k uctění památky svatého Václava. Při mši je vystavena také lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií a je přivážena do města v předvečer bohoslužby s prezidentskou kolonou. Ostatek je po mši několik hodin uložen v kryptě staroboleslavské baziliky a poté se navrací zpět do svatovítské katedrály.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Obáváte se negativního vlivu umělé inteligence?
Ano
49%
 
Spíše ano
17%
 
Ne
29%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 192)