Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Opravený chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli byl zkolaudován

Kultura / vlu / ČTK / 4. června 2014 16:17
Opravený chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšli byl zkolaudován

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže v Litomyšli
Autor: Wikipedia.org / Lehotsky / Creative commons

Litomyšl - Opravený chrám Nalezení svatého Kříže v Litomyšl má za sebou kolaudaci stavby. Úplně dokončen však není. Musí se ještě instalovat varhany, chybí také některé některá zábradlí, obrazy a boční oltáře. Přesto už bude zpřístupněn veřejnosti, řekl dnes novinářům místostarosta Radomil Kašpar.

"Prostor je dán k užívání. Byli jsme trochu pod tlakem akcí Smetanovy Litomyšle, která tam bude dávat tři pořady. V neděli 15. června bude v chrámu sloužit mši kardinál Miloslav Vlk, 26. června se tam budou konat Lukášovy pašije a 5. července Händlův Mesiáš," uvedl Kašpar. Zcela dokončen by měl být chrám na podzim, jen ladění varhan se protáhne do zimy. 

Chrám začal stavět v roce 1714 majitel litomyšlského panství hrabě František Václav z Trautmannsdorfu podle projektu významného barokního architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho. Po jeho smrti v roce 1720 dokončoval stavbu kostela František Maxmilián Kaňka, který jen upravil vzhled fasád a byl zřejmě autorem interiérů. Stavba byla dokončena v roce 1722. Na výzdobě kostela se podíleli významní umělci, Jiří Pacák z dílny Matyáše Bernarda Brauna nebo malíři Václav Jindřich Nosek a Francesco Trevisani. Vybavení kostela utrpělo několika požáry. 

V letech 1948 až 1949 se uskutečnila poslední oprava kostela, konkrétně věží a krytiny, o deset let později už byl oficiálně konstatován havarijní stav celého kostela. Objekt byl více než 40 let veřejnosti nepřístupný.

Na opravu chrámu a celého zámeckého návrší s dalšími deseti objekty získalo město 400 milionů korun z Integrovaného operačního programu a od státu. Revitalizace chrámu bude stát 70 milionů korun, z toho polovina připadá na restaurování mobiliáře.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Ozvuk.net
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Souhlasíte s narovnáním práv stejnopohlavních párů ve svazku nazvaném partnerství, místo manželství?
Ano
41%
 
Ano, ale bez možnosti osvojení dětí
8%
 
Ne, jsem pro název manželství
8%
 
Nesouhlasím s těmito svazky
36%
 
Současný zákon o registrovaném partnerství bych neměnil
7%
 
(Počet hlasů celkem: 345)