Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Muslimové chystají kvůli policejní razii ústavní stížnost

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 4. června 2014 20:43
Muslimové chystají kvůli policejní razii ústavní stížnost

Ilustrační foto - Policejní zásah v muslimské modlitebně při páteční modlitbě v Praze
Autor: Youtube.com / repro

Praha - Ústředí muslimských obcí v ČR připravuje ústavní stížnost kvůli nedávné policejní razii v pražských modlitebnách. ČTK to dnes řekl předseda ústředí Muníb Hasan Alravi. "Trváme na tom, že to bylo předem naplánované, nevíme kým, ale celá akce byla podle nás zaměřená proti muslimské menšině," uvedl. Muslimové proti policejnímu zásahu z konce dubna podali stížnost i na policii, té už ale Alravi podle svých slov nevěří.

Policejní prezident Tomáš Tuhý stížnost podle serveru Lidovky.cz zamítl. "Bude to trvat déle, ale chceme splnit hlavně dluh vůči muslimské komunitě. Už moc nevěřím, že se zjistí, kdo za celou akcí stál," řekl Alravi.

Razie v době páteční modlitby vyvolala rozhořčení nejen v muslimské komunitě, ale i mezi příslušníky jiných náboženských skupin v Česku. Podle ministerstva vnitra ale policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nepřekročili zákon, podle českého práva prý byl v pořádku. Na zásah si stěžovali i přítomní indonéští diplomaté. Podle nich byla porušena Vídeňská úmluva o diplomatických stycích v tom smyslu, že diplomaté nesmějí být žádným způsobem zatčeni nebo zadrženi. Podle českého ministerstva zahraničí se tak ale nestalo.

Policie po razii obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Obviněný je z Prahy, hrozí mu až deset let vězení. Muž je podezřelý, že v Česku zajistil vydání knihy údajně šířící rasismus a distribuoval ji. V médiích se spekulovalo o tom, že by jím mohl být ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka.

Ten je dlouhodobě ve sporu s Lukášem Lhoťanem, který islámskou víru opustil a ve svých projevech poukazuje na údajné nebezpečí islámu pro českou společnost. Po zásahu informoval média o tom, že kvůli zmíněné knize před časem podal trestní oznámení. Dle médií jde o knihu Bilala Philipse Základy tauhídu - Islámský koncept Boha. Na Lhoťana zase již dříve a opakovaně podal trestní oznámení Sáňka.

Orientalisté a další odborníci se ale podobně jako zástupci muslimské komunity v ČR nedomnívají, že by tato či jiná kniha mohla být tak společensky nebezpečná, že by ospravedlnila podobnou razii v modlitebně. Kniha navíc byla běžně k dostání v knihkupectvích i v e-shopech přibližně dva roky, kdokoli si ji mohl koupit.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Studium IES

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jsou vám sympatické cíle německé Synodální cesty?
Ano
47%
 
Spíše ano
2%
 
Ne, je příliš radikální
15%
 
Synodální proces vůbec nepodporuji
36%
 
(Počet hlasů celkem: 310)