Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Charita a Diakonie ČCE rozdaly 40 milionů postiženým povodní

Domácí zpravodajství / juml / ČTK / 5. června 2014 17:22
Charita a Diakonie ČCE rozdaly 40 milionů  postiženým povodní

Povodně 2013 v Praze - Ilustrační snímek
Autor: Wikipedia.org / Creative Commons

Praha - Přes 50 milionů korun shromáždily české církevní charity na pomoc postiženým loňskými povodněmi v Česku, z nichž více než 40 milionů se už proměnilo v konkrétní pomoc. Oznámily to na dnešní tiskové konferenci Charita České republiky a Diakonie Českobratrské církve evangelické. Velká část peněz podle nich přišla od partnerských organizací v Německu, které přesně před rokem rovněž postihly katastrofální záplavy.

Loňské povodně v Česku měly na svědomí smrt 15 lidí a škody přes 15 miliard korun. V polovině krajů tehdy vláda vyhlásila nouzový stav. Největší škody zanechala velká voda v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji, postiženy byly i kraje Plzeňský, Liberecký a Královéhradecký a Praha.

Ve většině krajů pomáhaly od počátku i obě církevní charity, ať již nasazením dobrovolníků a psychologických poradců nebo poskytnutím vysoušečů, desinfekčních prostředků a nástrojů na odklízení. Podle ředitele Střediska humanitární a rozvojové pomoci Diakonie ČCE Jana Duse v některých oblastech pomáhají postiženým i rok po záplavách.

"Vysoušení domů je velmi dlouhodobá záležitost a ještě dnes jsou domácnosti, které vysoušejí. Kdyby tyto domácnosti přestaly vysoušet, tak mohou svůj dům zbourat, protože ty domy jsou natolik podmáčené, že tam ještě pořád musíme pracovat," uvedl Dus.

Charita ČR vybrala v ČR na pomoc postiženým záplavám podle jejího povodňového koordinátora Martina Zamazala téměř 20 milionů korun a dalších 21 milionů poskytla Charita Německo. "Ještě máme přislíbeny (z Německa) 4,8 milionu korun na přípravu na další mimořádné události," doplnil Zamazal. Charita z těchto prostředků už poskytla na 33 milionů korun.

Diakonie ČCE z nasbíraných téměř 11 milionů korun na pomoc vynaložila dosud přes osm milionů korun. To v přepočtu zhruba odpovídá částce, kterou přispěla německá Diakonie, řekl ČTK její povodňový koordinátor Stefan Schröer. "K tomu jsme poskytli vysoušecí přístroje a jednáme o další pomoci a další podpoře, protože ta práce zdaleka není skončena," dodal Schröer.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Bíle místo
Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Byli jste na některém novoročním setkání Taizé?
Ano i v zahraničí
22%
 
Byl/a jsem přímo v Taizé
19%
 
Pouze v Praze
9%
 
Nebyl/a, ale rád/a zpívám písně komunity
31%
 
Tato spiritualita mi není blízká.
19%
 
(Počet hlasů celkem: 32)