Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

V Č. Budějovicích začala výstava o sakrálních památkách

Kultura / vlu / ČTK / 4. července 2014 14:10
V Č. Budějovicích začala výstava o sakrálních památkách

Ilustrační foto
Autor: Flickr.com / Petr R. / Creative Commons

České Budějovice - Inspiraci pro letní toulky jihočeskou krajinou přináší výstava Drobná sakrální architektura jižních Čech, která dnes začala v galerii Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Návštěvníky upozorňuje na nejzajímavějšími boží muka, kapličky a kříže. Potrvá do září a vstupné se na ni neplatí, řekla ČTK projektová manažerka Eva Neprašová.

V jižních Čechách se nachází více než 3000 staveb drobné sakrální architektury. Vyjadřují úctu k Bohu, připomínají tragické lidské osudy, anebo jen vytváří místo k zamyšlení a k odpočinku na daleké cestě. Zhruba osm set z nich je kulturní památkou. V ústředním seznamu nemovitých kulturních památek je tak evidováno 290 jihočeských božích muk, 241 kaplí, 290 kapliček a 23 zvonic a zvoniček. Díky grantovému programu kraje jich byla za 13 let téměř polovina opravena. Na restaurování dalších přispěl ČEZ a další donátoři.

Návštěvníci se na výstavě třeba dozví, že nejstarší dochovaná jihočeská boží muka se nacházejí na Strakonicku, pocházejí z roku 1492. Místu, kde stojí, se říká Na Žalosti. "Boží muka byla podle pověsti postavena v místě, kde žalem zmožená usnula s dítětem v náručí mladá mlynářka. Trápila se nad tím, že její manžel propíjel hospodářství, protože se nemohl oženit s dívkou, kterou miloval. Mlynářka i dítě umrzli a v místě se posléze objevila studánka. Lidé tam pak postavili boží muka," uvedla Neprašová.

Rozmanité sakrální stavby nejen v jižních Čechách vznikaly od středověku až do současnosti. Odlišují se nejen svým slohovým stylem a pojetím výzdoby, ale také podle regionu, ve kterém vznikaly. "Zejména v pohraničních oblastech je zřejmá úzká návaznost na hornorakouské a bavorské tradice. Celá Šumava a část Pošumaví je tak dokladem mnohonárodnostního středoevropského prostoru se společnými historickými a kulturními kořeny," řekl ČTK autor výstavy Pavel Hájek. Řada božích muk, zejména na Vltavotýnsku se zase váže k válečným událostem minulých staletí.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Související zprávy a články

Nenalezeny žádné záznamy.
Nenalezeny žádné záznamy.

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Studium IES
Františkova ekonomika

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Podporujete ratifikaci smlouvy mezi ĆR a Svatým stolcem?
Ano
0%
 
S výhradami
0%
 
Ne
0%
 
Nevím
0%
 
(Počet hlasů celkem: 0)