Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet

Anglikáni asi definitivně umožní biskupské svěcení žen

Ze světa / juml / ČTK / 11. července 2014 21:09
Anglikáni asi definitivně umožní biskupské svěcení žen

Australská anglikánská biskupka Kay Goldsworthy - Ilustrační snímek
Autor: facebook.com

York/Velká Británie - V Británii dnes začal generální synod anglikánské církve, který by měl v pondělí definitivně schválit biskupské svěcení žen. Tato historická změna anglikány velmi rozděluje, hrozilo dokonce rozštěpení anglikánské církve, která má ve světě na 80 milionů členů. Očekává se, že reforma projde, ale jisté to není. Návrh na biskupské svěcení žen na generálním synodu v roce 2012 totiž těsně neprošel.

Synod, tedy parlament anglikánů, loni po složitých diskusích s návrhem nakonec souhlasil. Podle pravidel návrh změny poté schvalovaly jednotlivé diecéze a konečné slovo má nyní opět synod.

"Soustředíme se na dosažení kladného hlasování," řekl dnes podle agentury AFP mluvčí vedení anglikánské církve. Její synod se koná ve městě York na severu Anglie.

Anglikánská církev je státní církví, v jejímž čele stojí britský monarcha. Případně schválený návrh synodem by proto musel ještě získat souhlas královny Alžběty II., což se ale považuje za formalitu. Premiér David Cameron stejně jako arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který je duchovní hlavou anglikánské církve, biskupské svěcení žen podporuje.

Kněžské svěcení žen je v anglikánské církvi možné od roku 1994. Jako biskupky ženy slouží již v anglikánské církvi například v Austrálii, na Novém Zélandu, v Kanadě a ve Spojených státech, ne však v Británii. Tvrdě proti svěcení žen jsou naopak anglikánské církve v Africe.

Otevřeně proti potvrzení žen jako biskupů bylo ještě nedávno silné křídlo v církvi, které má teologické námitky a domnívá se, že to odporuje bibli. Jeden z tradicionalistů, biskup z Fulhamu John Broadhurst, v roce 2010 předpověděl, že během tří let opustí anglikánskou církev stovky kněží a mnoho laiků. Podle jeho názoru mnozí "odejdou hodně rychle do Říma". Narážel tak na rozhodnutí papeže Benedikta XVI., který v říjnu 2009 nabídl anglikánům nespokojeným s ženskými kněžími a s liberálním přístupem k homosexuálům, že mohou konvertovat ke katolicismu a zachovat si některé své tradice a liturgii.

V listopadu 2010 pět anglikánských biskupů oznámilo, že kvůli znepokojení nad vývojem v anglikánské církvi přestupuje ke katolicismu. Vatikán jejich konverzi potvrdil. Obavy z masového přechodu anglikánů ke katolíkům se ale v posledních letech nenaplnily.

Anglikánskou církev založil v 16. století král Jindřich VIII., aby se mohl rozvést s Kateřinou Aragonskou a vzít si Annu Boleynovou, když mu papež rozvod zakázal.

Zaujala Vás tato zpráva? Sdílejte ji a šiřte dál:


 

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz
Ozvuk

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

Přispět nám můžete i v kryptoměnách:

Bitcoin

Ethereum

Litecoin

Rubriky

Anketa

Měl by papež František navštívit Ukrajinu?
Ano, co nejdříve
69%
 
Ano, ale až bude po válce
8%
 
Ne
19%
 
Nevím
4%
 
(Počet hlasů celkem: 113)