Píšeme nezávisle a otevřeně, jen díky vám.Podpořit Christnet
Christnet

Súdánka, které zrušili trest smrti, se sešla s papežem (Aktualizováno)

Ze světa / vlu / ČTK / 24. července 2014 11:43
Súdánka, které zrušili trest smrti, se sešla s papežem (Aktualizováno)

Meriam Ishag a Lapo Pistelli na letišti v Římě (24.7.2014)
Autor: Wikipedia.org / Barjimoa / Wikimedia Commons

Chartúm/Řím - Súdánka, která byla nedávno zproštěna trestu smrti za odpadlictví od islámu ke křesťanství a později při pokusu opustit zemi obviněna z falšování dokumentů, dnes ráno dorazila do Itálie. Informoval o tom deník La Repubblica. Brzy prý bude pokračovat na cestě do Spojených států, které jí už dříve nabídly azyl.

Letadlo se sedmadvacetiletou , jejím manželem a dvěma dětmi, z nichž jedno se narodilo ve vězení, přistálo na římském letišti Ciampino. Ve vládním speciálu je doprovázel i náměstek italské ministryně zahraničí Lapo Pistelli, který se prý případem súdánské ženy dlouhodobě zabýval.

Už z paluby letadla zveřejnil Pistelli na svém facebookovém profilu fotografii s Ishagovou a dětmi doprovázenou textem "Mise splněna". Přímo na letišti pak súdánskou rodinu přivítal premiér Matteo Renzi s manželkou a ministryně zahraničí Federica Mogheriniová.

Setkání s papežem

Po příletu se Ishagová sešla na půl hodiny také s papežem Františkem. Hlava katolické církve jí podle vatikánského mluvčího Federica Lombardiho poděkovala za "svědectví víry" a "pevnost (ve víře)". Setkáním prý chtěl papež ukázat svůj soucit se všemi, "kdo trpí kvůli své víře".

Islámské právo platnost jejího sňatku neuznalo

Odvolací soud na konci června zrušil rozsudek, podle kterého měla být Ishagová popravena oběšením. Trest měl být vykonán až za dva roky, protože žena byla v době vynesení rozsudku těhotná. Měla tak mít čas se postarat o své čerstvě narozené dítě.

Meriam se narodila muslimskému otci, který však s rodinou nežil. Podle práva šaría se má nicméně otcovou vírou řídit. Matka ji ale vychovala jako křesťanku. Za křesťana se i provdala. Zatčena byla v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo platnost jejího sňatku s příslušníkem jiné víry neuznalo. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost vrátit se k islámu, což ale odmítla.

Po propuštění z vězení a zrušení trestu smrti byla Ishagová při pokusu vycestovat ze země znovu zadržena a obviněna z falšování úředních dokumentů. Prokazovala se totiž provizorním jihosúdánským pasem, tedy dokladem země, jejímž občanem je její křesťanský manžel. Její manželství a tedy cizí státní příslušnost ale súdánské úřady neuznávají.

Západní státy, ochránci lidských práv a římskokatolická církev případ Meriam Ishagové ostře kritizovali a některé země nabídli ženě přímou pomoc. Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál:


 

Diskuze k zprávě

Christnet.eu chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky v rozporu s pravidly diskusí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na redakci, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo e-mailová adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.

Timotej.cz

Bankovní spojení

Podpořte nás přes transparentní účet bez poplatků: 2900316130/2010

QR platba – Podpořte magazín Christnet.eu

Rubriky

Anketa

Jak vnímáte varování před „prosazováním vlastní agendy“ v kontextu jednání synody?
Jako výzvu naslouchat druhým
9%
 
Jako snahu omezit změny a zachovat stávající stav
73%
 
Jako snahu předcházet rozdělení v církvi
17%
 
(Počet hlasů celkem: 116)